Украйна може да се нуждае от до 1 трилион евро външна помощ, за да се справи с щетите, нанесени от руската инвазия, заяви шефът на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) Вернер Хойер, цитиран от Bloomberg.
Сумата може да достигне 1 трлн. долара, защото „видях цифри в публичното пространство, които смятам за напълно нереалистични, когато гледам нивото на унищожение“ в Украйна, посочи Хойер, който ръководи кредитното звено на Европейския съюз (ЕС).
Европа „ще трябва да играе най-важна роля“ в това възстановяване, подчерта банкерът по време на пресконференция във Франкфурт.
Хойер посочи стойността на покриване на щетите от войната, докато лидерите на ЕС се очаква да се срещнат в четвъртък и петък в Брюксел, за да обсъдят плана за възстановяване на Украйна и нейната кандидатура за членство в блока. Европейската комисия (ЕК) за първи път предложи най-новия пакет от помощ в средата на май, за да покрие част от финансовите нужди на Украйна от около 5 млрд. евро на месец.
ЕИБ би могла да играе централна роля в насочването на пари от ЕС към разкъсаната от войната страна. Това е предпочитаният канал на германското правителство за милиардите евро, които се очаква да потекат от блока, съобщи Bloomberg миналия месец.
Хойер добави, че очаква одобрение за насочване чрез ЕИБ на 1-1,5 млрд. евро към Украйна още тази седмица.
По изчисления на украинските власти щетите от войната, включително и индиректните, например от блокирането на пристанищата, се изчисляват на около 560 млрд. евро. В краткосрочен период дефицитът в украинския бюджет е около 5 млрд. евро всеки месец.
Преди две седмици стана ясно, че ЕК обмисля създаването на спешен фонд в подкрепа на плащането на заплати и социални разходи в Украйна. Чрез заеми през европейския бюджет, гарантирани от страните в общността, ще бъдат заделени около 15 млрд. евро, които да бъдат предоставени на Киев за следващите три месеца.
Според Politico САЩ са готови да предоставят 1/3 от средствата за този фонд, което означава, че Брюксел търси останалите 10 млрд. евро.
В същото време по света се задълбочава продоволствената криза заради нарушените доставки на зърно от Украйна. В понеделник ръководителят на европейската дипломация Жозеп Борел заяви, че блокирането от Русия на украинското зърно е военно престъпление, което прави по-голям риска от глад по света.
"Невъобразимо е как милиони тонове зърно остават блокирани в Украйна, докато останалите хора по света гладуват. Това е истинско военно престъпление. Не искам да си представям, че това положение ще продължи дълго време: ако това се случи, то ще е нещо, за което на Русия наистина ще трябва да се потърси отговорност", каза Борел в Люксембург преди среща на външните министри на страните от ЕС.