Представителите на страните членки на ЕС са дали зелена светлина на шестия пакет санкции срещу Русия, съобщава европейското издание Politico, позовавайки се на участвалите в дискусията дипломати. Те трябваше да съгласуват правните аспекти на политическото решение, взето от лидерите на ЕС на 30 май.
Работата за кратко беше блокирана от Унгария, след като изненадващо представителят на страната поиска изключването на руския патриарх Кирил от списъка със санкционирани лица.
В крайна сметка Кирил не е включен в списъка, въпреки че нарече действията на руските военни в Украйна "религиозно прочистване" и благослови тази операция в свои проповеди.
В шестия пакет от санкции срещу Русия беше записана забраната за внос на петрол и петролни продукти от Русия, като за България, Чехия, Унгария и Словакия ще има дерогация до 2024 година. За София това отлагане е необходимо по технически причини - българската рафинерия не може да работи с изцяло алтернативни доставки. Останалите три държави пък нямат излаз на море и разчитат единствено на петролопровода "Дружба" за доставки.
Новите санкции се отнасят и до най-голямата руска банка - "Сбербанк", която ще бъде изключена от системата SWIFT, както и забраната за разпространението на три държавни руски телевизионни канала на територията на ЕС.
Очакванията са официално работата по този пакет със санкции да приключи до часове, пише още Politico. Мерките ще бъдат вписани в Официален вестник на ЕС още утре (3 юни), допълват от "Свободна Европа".
Преди ден лидерите на ЕС бяха категорични, че следващата логична стъпка - забраната за внос на природен газ едва ли ще бъде направена скоро.
В Украйна също не очакват в седмия пакет санкции да бъде включена забраната за внос на газ, стана ясно от обръщение на украинския президент Володимир Зеленски пред парламента на Люксембург. Той коментира обаче, че очаква решение, което да позволи замразените финансови средства на Русия и активите на хората в "черните" списъци да бъдат иззети и използвани за възстановяването на Украйна.