Щетите от санкциите срещу Русия си проличават през април, когато икономиката се е свила, индустриалното производство намалява, а цените на дребно отбелязват най-големия си спад от началото на пандемията.
Брутният вътрешен продукт (БВП) на страната се свива с 3% през април на годишна основа, показват данни на руското министерство на икономиката, след като през март бе отчетен ръст от 1,3%. От ведомството обвиняват за това „безпрецедентния натиск на санкциите“, който е засегнал както транспортните връзки, така и потребителското търсене, съобщава Bloomberg.
БВП на Русия на годишна основа. Графика: tradingeconomics.com
Цените на дребно през април пък се понижават за първи път от година насам, изтривайки 9,7%, показват отделни данни на Федералната статистическа служба на страната.
Паническото пазаруване в седмиците, след като Русия атакува Украйна преди три месеца, първоначално предотврати кризата с потребителските разходи. Но ефектите от търговските и финансови ограничения, наложени от западните държави, оказват своето влияние на фона на ускоряващата се инфлация, която изяжда доходите на руснаците.
„Април бе първият месец, който отразява рецесията в пълен мащаб“, казва София Донетс, икономист на Renaissance Capital в Москва преди публикуването на данните. „Потреблението потъна до значителна степен след щуро увеличение през март“, допълва тя.
Ударът по индустрията и карго превозите също се оказа по-голям от очакваното през април, като заводското производство намалява с 1,6% на годишна основа. Реалният разполагаем доход също намалява с 1,2% през първото тримесечие.
За сметка на това трудовият пазар остава стабилен, като безработицата дори изненада с известно понижение до 4% през април. Това е факт, въпреки че десетки чуждестранни компании се изтеглиха от Русия след атаката срещу Украйна, но немалка част продължиха да плащат на служители поне временно.
Най-санкционираната икономика в света вече е напът да отчете свиване две поредни години за първи път от разпада на Съветския съюз преди три десетилетия.
Разпространението на кризата към потребителската икономика подчертава рисковете пред Русия, тъй като разходите на домакинствата представляват над половината от брутния ѝ вътрешен продукт.
Към момента почти всяка девета руска компания е засегната от санкциите, показва проучване, публикувано по-рано тази седмица.
Но на фона на всичко това има и някои индикатори, които сигнализират, че може би се задава и известно облекчение.
Ралито на рублата и сравнително по-ниската инфлация позволиха на централната банка да понижава лихвите. Потребителските цени не са нараснали през седемте дни до 27 май, след като предходната седмица регулаторът реши понижи основния си лихвен процент от 14% на 11%.
Решението бе взето на извънредно заседание, с което основната лихва е понижена с общо 900 базисни пункта от февруари насам.
Друг знак за стабилизиране – измерител на промишлената активност, публикуван по-рано в сряда от S&P Global, показа, че секторът изненадващо се е върнал към растежа с възстановяването на бизнес доверието.
преди 2 години Пич, все повече ме удивляваш с абсолютна икономическа неграмотност.Евала бе!Как го постигаш? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години То още дори не са и разбрали кво се очертава...До няколко години ще са на нивото на което бяха през 98-а. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Как точно решихте, че има инфлация, щом цените падат? Вие неграмoтни ли сте или нас ни правите на малoyмни? 3% спад на БВП на годишна база и близо 10% спад на цените: реално значи има по-скоро ръст на БВП като реално производство. По същия начин, ама наобратно Западът ще отчете ръст на БВП. Просто защото дори да има цели фалирали отрасли на икономиката, цените през които се изчислява БВП, ще са се удвоили !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Поне ти би трябвало да четеш с разбиране, явно не умееш. Изводът от статията е ***: пълен провал на санкциите. Безработица: ниска, под очакваното. Цените ПАДАТ, докато в санкциониращите страни хвърчат в небето. Спадът на икономиката от 3% на годишна база е много под това, на което се надяваше подлият запад. Отделно как го смятат този спад? - през БВП, а той как се смята? - на база разходи, тоест на база ЦЕНИ. А цените... падат. БВП тогава дали изобщо пада? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Скоро ще си търка и диpникът с шкурка, ако има нарисувана свастика там. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Скоро ще си търка и диpникът с шкурка, ако има нарисувана свастика там. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Моме, не е зле да опиташ да бъдеш адекватна, все пак. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Кухи що си махна свастиката от аватара така хубаво ти седеше отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Бежовата книга на ФЕД показвала забавяне, обаче кафявата казва само бой и сръбска музика. Тия 3 неща. Добре, че мисирките в ЕС надават вой, та от обора им да идват хранителни вещества за янките. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години даже все още това се води възобновяема енергия ! ... няма закъсване, само да не си в пустинята! отговор Сигнализирай за неуместен коментар