Европейската комисия (ЕК) ще предложи налагане на мита върху руския петрол, ако страните членки на Европейския съюз (ЕС) не успеят да се споразумеят за срок за спиране на доставките по тръбопроводи, които не са обхванати от ембаргото на ЕС върху руския внос. Това съобщи Financial Times, позовавайки се на високопоставен служител на ЕК., пише БГНЕС.
Източникът посочва, че членовете на общността са готови да се съгласят на мита, ако Унгария не се съгласи на ясен график за отказ от получаване на петрол по петролопровода "Дружба".
Целта на този ход е да се намалят руските доставки за европейските държави без излаз на море, най-вече за Унгария, или да се принудят руските компании да продават петрол с отстъпка, така че руският бюджет да получи по-малко средства.
За да бъдат въведени мита, няма да е необходимо съгласието на всички членове на общността.
„Предпочитаният вариант все още е забрана на вноса на руски петрол", заяви източникът от ЕК, като добави, че позицията на унгарското ръководство отслабва и Брюксел е "готов да разгледа алтернатива" на пълното ембарго, която може да бъде въвеждането на мита.
Той добави, че Европейската комисия ще даде на Унгария и Словакия дълъг преходен период, за да се откажат от руския петрол. Митата ще бъдат обсъждани само ако сред членовете на ЕС се наложи мнението, че Будапеща "умишлено бави", надявайки се да се възползва от отлагането за неопределено време.
По-рано през деня лидерите на общността одобриха ембарго за руския петрол, с което вносът на руски петрол до края на годината ще намалее с 2/3.
Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен уточни по време на брифинг, че ще остане малка част от вноса - през петролопроводите от Русия, за който ще бъдат търсени допълнителни мерки.
През тези петролопроводи суровина от Русия получават Полша, Чехия и Словакия, които нямат излаз на море.
За някои държави забраната за внос на нефт по море ще бъде за по-дълъг период. За България е предвиден период до юни или декември 2024 г., докато Хърватия може да получи освобождаване за вноса на вид газьол, който се използва за производство на продукти, включително бензин и бутан.
Унгария, която ще продължи да получава руски петрол по тръбопровод, блокира ембаргото през последния месец, тъй като търсеше гаранции, че енергийните ѝ доставки няма да бъдат прекъснати.
Украинският президент Володимир Зеленски обяви, че Украйна приветства решението на ЕС да блокира вноса на по-голямата част от руския петрол.
Според Зеленски обаче времето от над 50 дни между 5-ия и 6-ия пакет санкции срещу Москва е неприемливо.
"Когато между 5-ия и 6-ия пакет от санкции са изминали повече от 50 дни, ситуацията е неприемлива за нас", заяви Зеленски.
Отделно външният министър на страната Дмитро Кулеба коментира, че "петролното ембарго ще ускори обратното броене до колапса на руската икономика и военна машина".