Изненадващ обрат се случи в Брюксел по време на Европейския съвет - лидерите на общността одобриха ембарго за руския петрол, с което вносът на руски петрол до края на годината ще намалее с 2/3. Новината съобщи председателят на Съвета Шарл Мишел в своя Twitter.
#Unity
— Charles Michel (@eucopresident) May 30, 2022
Agreement to ban export of Russian oil to the EU.
This immediately covers more than 2/3 of oil imports from Russia, cutting a huge source of financing for its war machine.
Maximum pressure on Russia to end the war.
#EUCO
Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен уточни по време на брифинг след съвета, че ще остане малка част от вноса - през петролопроводите от Русия, за който ще бъдат търсени допълнителни мерки. През петролопроводите суровина от Русия получават Полша, Чехия и Словакия, които нямат излаз на море. Българският премиер Кирил Петков беше категоричен, че и България ще получи дерогация от санкцията, въпреки че имаме възможност за получаване на алтернативи през Черно море.
Полша и Германия са обещали допълнителни мерки за ограничаване на вноса на петрол, така че към края на годината ЕС ще намали с 90% вноса на петрол от Русия, уточни председателят на ЕК.
За някои държави забраната за внос на нефт по море ще бъде за по-дълъг период. За България е предвиден период до юни или декември 2024 г., докато Хърватия може да получи освобождаване за вноса на вид газьол, който се използва за производство на продукти, включително бензин и бутан.
Унгария, която ще продължи да получава руски петрол по тръбопровод, блокира ембаргото през последния месец, тъй като търсеше гаранции, че енергийните ѝ доставки няма да бъдат прекъснати. Според двама души, запознати с разговорите, Будапеща е получила гаранции от лидерите на ЕС, че ще може да получава заместващи доставки, ако доставките по тръбопроводите бъдат прекъснати.
ЕС се ангажира и с помощ за реконструкцията на Украйна, но тя ще бъде обвързана с реформи - включително и за борба с корупцията. Общността отпуска помощ от 9 млрд. евро, за да може Киев да покрие социални разходи - изплащане на пенсии, заплати и т.н., анонсира още Урсула фон дер Лайен.
Решението за забраната на вноса на руския петрол е до голяма степен изненадващо, макар че налагането на ембарго беше предвидено в проекта на шестия пакет от санкции срещу Русия. Но преди началото на заседанието повечето лидери бяха песимисти, че това ще случи точно сега. Коментарите бяха, че има нагласи за подобен ход, но той ще се случи на следващото заседание на Европейския съвет, насрочено за края на юни.
Българският премиер Кирил Петков дори изрази опасенията си, че шести пакет със санкции срещу Русия въобще може и да няма, защото много от неговите колеги се отказват от обещанията си.
Преди началото на разговорите украинският президент Володимир Зеленски се обърна към лидерите на общността. В своето приветствие той коментира, че Европа трябва да бъде силна и обединена, за да може да се противопостави на Русия.
Зеленски беше категоричен, че Москва подклажда енергийната криза в Европа от месеци, за да предизвика бунтове на европейците. "Не срещу агресора и неговата агресия, а срещу собствените им държави. Срещу вас лично, срещу своите лидери", каза украинският държавен глава. Той обърна внимание, че петият пакет от санкции срещу Русия беше въведен на 8 април, а оттогава агресията на Москва срещу Украйна само се засилва.
Приходите от продажбата на петрол се използват от Русия за финансиране на военната машина, написа още Мишел в социалните мрежи. Според него ЕС в момента оказва максимален натиск срещу Москва за прекратяване на военните действия в Украйна.
Лидерите на ЕС са се разбрали и за още една важна тема - изключването на "Сбербанк" от SWIFT, както и за забраната за излъчване на още три руски държавни медии на територията на Евросъюза.
Мишел отбеляза още в Twitter, че 20 млн. тона пшеница са блокирани в Украйна. "Трябва да спрем войната и да спрем заплахата за хранителните вериги", категоричен бе още председателят на Европейския съвет. Володимир Зеленски също отбеляза блокирания износ на пшеница с думите, че причината Русия да върши това е да заплаши Европа с нова бежанска вълна от Африка и политическа нестабилност в държавите, в които расте заплахата за недохранване.
Правната форма на решението, взето тази нощ от европейските лидери, ще бъде изработена от европейските посланици по време на срещата им на 1 юни, анонсира още Мишел по време на брифинга след срещата.
преди 2 години Тези които обезцениха еврото с трилиони помощи+зелени измислени сделки +забрани+санкции,и в крайна сметка генерираха тази инфлация трябва да бъдат линчувани от хората .Политиците и банките.В крайна сметка войната си върви и с нея бизнеси за милиарди,отнасят го обикновенните хора,а политиците си взимат обещаното . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Браво, най-после. Не ни трябват руски петрол и газ , време беше. Браво, дълго чакано решение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Кой ще плати сметката ? Петролът е почти на ниво 120 $ за барел . 4 лева за литър бензин или дизел вече не са мираж . Гоним 5 лева . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Не съм сигурен,че това е най-доброто решение.Петролът, за разлика от природният газ е лесен за транспортиране и за пренасочване.И ако цената скочи, може да се окаже даже,че Москва получава повече приходи.По-добрият вариант беше според мен да въведат високи мита за внос на руски петрол. отговор Сигнализирай за неуместен коментар