IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Изненадващ обрат - ЕС въвежда петролно ембарго срещу Русия

От SWIFT ще бъде изключена "Сбербанк", забранява се разпространението на три руски телевизии в Европа, съобщи председателят на Европейския съвет

01:48 | 31.05.22 г. 55
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Изненадващ обрат се случи в Брюксел по време на Европейския съвет - лидерите на общността одобриха ембарго за руския петрол, с което вносът на руски петрол до края на годината ще намалее с 2/3. Новината съобщи председателят на Съвета Шарл Мишел в своя Twitter.

Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен уточни по време на брифинг след съвета, че ще остане малка част от вноса - през петролопроводите от Русия, за който ще бъдат търсени допълнителни мерки. През петролопроводите суровина от Русия получават Полша, Чехия и Словакия, които нямат излаз на море. Българският премиер Кирил Петков беше категоричен, че и България ще получи дерогация от санкцията, въпреки че имаме възможност за получаване на алтернативи през Черно море.

Полша и Германия са обещали допълнителни мерки за ограничаване на вноса на петрол, така че към края на годината ЕС ще намали с 90% вноса на петрол от Русия, уточни председателят на ЕК. 

За някои държави забраната за внос на нефт по море ще бъде за по-дълъг период. За България е предвиден период до юни или декември 2024 г., докато Хърватия може да получи освобождаване за вноса на вид газьол, който се използва за производство на продукти, включително бензин и бутан.

Унгария, която ще продължи да получава руски петрол по тръбопровод, блокира ембаргото през последния месец, тъй като търсеше гаранции, че енергийните ѝ доставки няма да бъдат прекъснати. Според двама души, запознати с разговорите, Будапеща е получила гаранции от лидерите на ЕС, че ще може да получава заместващи доставки, ако доставките по тръбопроводите бъдат прекъснати.

ЕС се ангажира и с помощ за реконструкцията на Украйна, но тя ще бъде обвързана с реформи - включително и за борба с корупцията. Общността отпуска помощ от 9 млрд. евро, за да може Киев да покрие социални разходи - изплащане на пенсии, заплати и т.н., анонсира още Урсула фон дер Лайен.

Решението за забраната на вноса на руския петрол е до голяма степен изненадващо, макар че налагането на ембарго беше предвидено в проекта на шестия пакет от санкции срещу Русия. Но преди началото на заседанието повечето лидери бяха песимисти, че това ще случи точно сега. Коментарите бяха, че има нагласи за подобен ход, но той ще се случи на следващото заседание на Европейския съвет, насрочено за края на юни.

Българският премиер Кирил Петков дори изрази опасенията си, че шести пакет със санкции срещу Русия въобще може и да няма, защото много от неговите колеги се отказват от обещанията си.

Преди началото на разговорите украинският президент Володимир Зеленски се обърна към лидерите на общността. В своето приветствие той коментира, че Европа трябва да бъде силна и обединена, за да може да се противопостави на Русия.

Зеленски беше категоричен, че Москва подклажда енергийната криза в Европа от месеци, за да предизвика бунтове на европейците. "Не срещу агресора и неговата агресия, а срещу собствените им държави. Срещу вас лично, срещу своите лидери", каза украинският държавен глава. Той обърна внимание, че петият пакет от санкции срещу Русия беше въведен на 8 април, а оттогава агресията на Москва срещу Украйна само се засилва.

Приходите от продажбата на петрол се използват от Русия за финансиране на военната машина, написа още Мишел в социалните мрежи. Според него ЕС в момента оказва максимален натиск срещу Москва за прекратяване на военните действия в Украйна.

Лидерите на ЕС са се разбрали и за още една важна тема - изключването на "Сбербанк" от SWIFT, както и за забраната за излъчване на още три руски държавни медии на територията на Евросъюза.

Мишел отбеляза още в Twitter, че 20 млн. тона пшеница са блокирани в Украйна. "Трябва да спрем войната и да спрем заплахата за хранителните вериги", категоричен бе още председателят на Европейския съвет. Володимир Зеленски също отбеляза блокирания износ на пшеница с думите, че причината Русия да върши това е да заплаши Европа с нова бежанска вълна от Африка и политическа нестабилност в държавите, в които расте заплахата за недохранване.

Правната форма на решението, взето тази нощ от европейските лидери, ще бъде изработена от европейските посланици по време на срещата им на 1 юни, анонсира още Мишел по време на брифинга след срещата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:42 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

14
rate up comment 5 rate down comment 7
doba
преди 2 години
Газта спряхме, петрола спряхме. Идва въпросът - и сега какво ще спираме още?...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 3 rate down comment 8
Petar2015
преди 2 години
След последната "среща", Орбан подписа съгласието си с насинено око. Не казват какво ще стане с милиардите, които поиска той от ЕС за преустройство на инсталациите в страната. А самият ЕС става все по-малко демократичен. На страните членки се НАЛАГА да подкрепият едната страна във войната. Налага им се да окуражават половите ЛГБТ отклонения. И всякакви други привнесени "ценности". А правото на собствено мение и на достъп до информация се отнема. За войната ще се информираме само от една гледна точка. Този ЕС се изражда в някакво пост-комунистическо централно управление.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 6 rate down comment 8
tonykostadinov
преди 2 години
ЕС иска да се самоубие ритуално?!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 7 rate down comment 4
zelka007
преди 2 години
Импе, нали форумната легенда гласи, че хамериканците купували рекордни количества рашистки петрол?! Са пееш за техен собствен добив... Знаеш ли, Макрон обясняваше за едни самолетоносачи, за едни самолети и танкове европейски, за собствено командване... За да добива на петрол самостоятелно, закарваме ударна група с един самолетоносач в Гвинейският залив, втора ударна група на тропика на козирогът и демократизираме. Китайците в момента така си помпят в жълтото море ... :))) ... Ние да не сме по-назад...?! А на зануленият детеубиец в кремля среден пръст...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 9 rate down comment 3
zelka007
преди 2 години
Много добра новина за руският петрол!! Пътищата се препълниха с моткащи се безделници. Мен 5-6 кинта за тунджа ме устройват. Скъп ли ви е токът от ВЕИ, само питам за протоколът... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 10
Императорът
преди 2 години
Сега вече петролът ще поскъпне брутално. Евромалoyмниците не проумяват, че първо - добивът на слуз не може да се вдигне от днес за утре, второ - ОПЕК е на страната на Русия. И не само ще поскъпне, ще има и дефицит. Като нямат мозък поне да гледат какво се случва. Три пъти САЩ се заканват, че щели да спрат да купуват слуз от Русия, три пъти после тихичко се отказват от големите си приказки, защото нямат алтернатива... и това е САЩ, дето имат голям собствен добив на нефт и газ !!! ЕС няма нито едното, нито другото. Много скоро европолитиците ще трябва да обясняват на гражданите си: защо те мизеруват и не могат да отидат нормално на работа, за да угодят на някакъв мрсен пaляк, който от 3 месеца наглее и се опитва да заповядва на цял свят? Дори и да намерят алтернативи от ЕС за доставка на - който им достави, ще отклони слуз от сегашните си клиенти, които ще бъдат поети от Русия. Защото 80% от света си търгува с руснаците и не му пука за някакви укpoпи. СБЕР не я ли откачиха от SWIFT още преди? За телевизиите какво да се каже повече - ЕС се доказа като тоталитарен антидемократически режим, коййто брутално нарушава правото на достъп до информация на гражданите си. Едно време се криехме по таваните да слушаме Свободна Европа, сега ще се крием по таваните да гледаме руска телевизия !!! Ако някой ми го беше казал преди отдавна, щях да му се смея страшно ного !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 1
novata_ikonomika_
преди 2 години
На война като на война. Това е положението. Вероятно петролът ще поскъпне да всички държави по света на петролните пазари. Икономиката на Китай гори доста повече от европейската. Интересни времена предстоят. Китайското проклятие "падна ни се да живеем в интересни времена"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 5
Зайо Байо
преди 2 години
Да не забравяме и че Иран мъти водата в Близкия Изток (питайте гърците дето им задържаха двата танкера) и фантазиите как ще внасяме с танкери от Ирак и Кувейт, че дори и саудитса арабия допълнително количества петрол може внезапно да бъдат унищожени. Или пък някоя криза около Суецкия канал като тази със заседналия контейнеровоз и при липса и на руски петрол ще стане много забавно в Европа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 2
Oбичам България
преди 2 години
Очаквано.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 5
Зайо Байо
преди 2 години
То е ясно кой ще плати, предимно най-бедните което означава и голяма част от българските граждани. Напомпаха още инфлацията по света, създават сериозни проблеми на страни извън ЕС. Е, ще има и малцина дето здраво ще забогатеят от тия решения.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още