Дания може да стане следващата страна със спрени доставки на руски природен газ, тъй като най-голямата ѝ енергийна компания отказва да отстъпи и да извършва плащания в рубли, пише Bloomberg.
Orsted A/S се готви за прекратяване на доставките от "Газпром", заяви компанията в изявление в понеделник, добавяйки, че очаква да успее да осигури алтернативни доставки на европейския пазар на едро.
Крайният срок за плащане е вторник и компанията ще продължи да плаща в евро, се казва в съобщението. "Има риск "Газпром експорт" да спре да доставя газ на Orsted", пише още в изявлението на компанията.
Скандинавската страна би станала поредната с прекратени доставки на руски газ, след като "Газпром" спря тези за Финландия, Полша и България.
Европейските страни са разединени по въпроса как да се справят с искането на Москва всички плащания за горивото да се извършват в рубли, а компаниите доставчици отговориха на предизвикателството по различен начин.
Датският енергиен гигант Orsted има дългосрочен договор за 20 тераватчаса годишно с "Газпром", който изтича в края на десетилетието. Това е около 1,3% от газа, който Европейският съюз внесе от Русия миналата година и повече от 80% от 24-те тераватчаса природен газ, който Дания внесе миналата година.
Orsted обяви по-рано тази година, че планира да закупи много по-малко от максимално договорения обем.
Като цяло вносът на газ в Дания представлява сравнително малка част от европейското търсене, което не би трябвало да е твърде трудно да се набави на пазара, коментира Стефан Улрих, анализатор в BloombergNEF.
"Говорим за наистина малки количества газ, които наистина няма да променят толкова много европейския баланс", посочва Улрих.
Газовите фючърси за следващия месец в Нидерландия, основен показател за цената в Европа, се търгуват почти без изменение за 87 евро за мегаватчас в понеделник. Те достигнаха връх от 345 евро в началото на март.
Дания разчита също на местен добив, но той е по-нисък от нормалното в момента, тъй като находището Tyra е затворено за обновяване до юни 2023 г.
Orsted заяви на 27 февруари, че ще спре да купува руски въглища и биомаса за своите електроцентрали. Главният изпълнителен директор Мадс Нипър добави обаче, че фирмата рискува да претърпи сериозни правни последици от прекратяването на договорите си с "Газпром".