Главният изпълнителен директор на Citigroup Джейн Фрейзър е убедена, че Европа се насочва към рецесия, пише CNBC.
На Световния икономически форум Фрейзър каза, че стечение на фактори, включително войната в Украйна и произтичащата от нея енергийна криза, са направили Европа уязвима за значителен спад, дори когато други части на света показват известни признаци на устойчивост.
„Европа е точно в средата на бурите, свързани с веригите на доставките, енергийната криза и очевидно с близостта си до зверствата, които се случват в Украйна“, коментира тя пред медията.
Запитана дали тези фактори я карат да бъде убедена, че Европа ще преживее рецесия, Фрейзър отговори: „Да“.
През последните месеци европейските енергийни разходи нараснаха на фона на санкциите, свързани с войната, докато ускоряването на инфлацията увеличава значително разходите на домакинствата.
Главният изпълнителен директор не дава прогноза кога очаква да се навлезе в рецесия. Въпреки това прогнозата на Фрейзър от октомври 2021 г. за „брутална зима“ за пазарите се оказа до голяма степен точна – фондовите пазари преживяха големи спадове от началото на 2022 г., продължаващи до днес.
Съединените щати, които досега демонстрираха „по-голяма устойчивост“ на икономиката, пазара на труда и на потребителите, все още могат да заобиколят рецесията, коментира Фрейзър. И все пак това много зависи от начина, по който Федералният резерв на САЩ провежда политиката си за повишаване на лихвите, докато инфлацията се ускорява все повече.
„Там има някакъв буфер“, коментира тя. „Предстои да видим дали се ползва разумно или не“.
Междувременно Азия се възстановява добре от пандемията на Covid-19 и демонстрира „чувство на оптимизиъм“, посочва Фрейзър.
Тя говори в рамките на панел, наречен „Глобална икономическа прогноза“, в който се включи управителят на Френската централна банка Франсоа Вилроа дьо Гало, както и от представители на Европейската централна банка.
Вилроа дьо Гол заяви, че е „несъгласен“ с прогнозата на Фрейзър за европейската икономика.
„Основният проблем, поне в краткосрочен план, е инфлацията“, коментира той. „Ето защо трябва да нормализираме паричната политика“.
В петък ЕЦБ даде най-силната индикация досега, че скоро ще започне да повишава лихвените проценти, вероятно през юли, а пазарните играчи сега говорят за поне четири повишения на лихвените проценти преди края на годината.
ЕЦБ отдавна се противопоставяше на покачването на лихвите, настоявайки, че ценовият натиск ще намалее през втората половина на годината.
Инфлацията в еврозоната достигна рекордно високо ниво за шести пореден месец през април, тъй като продължаващата война в Украйна и последващото въздействие върху енергийните доставки на Европа натежаха върху икономиката на региона.