fallback

ЕК удължава мораториума върху фискалните правила до края на 2023 г.

Към държавите с прекомерен дефицит, сред които е и България, ще се отправят обаче специфични препоръки и ще могат да се откриват санкционни процедури

15:16 | 23.05.22 г.

Европейската комисия (ЕК) официално предложи удължаване на мораториума върху фискалните правила на Европейския съюз (ЕС) до края на 2023 г., но запазва възможността за откриване на санкционни процедури срещу държави, които се отклоняват от фискалните препоръки.

„Това няма да означава без контрол за всички“, коментира изпълнителният заместник-председател на Комисията Валдис Домбровскис, цитиран от Politico.

„Растежът е положителен, а инфлацията е висока, широк импулс към икономиката... изглежда не е оправдан“, допълва той.

„Комисията счита, че Съюзът все още не е излязъл от периода на тежък икономически спад. На тази основа са изпълнени условията за запазване на общата клауза за избягване на правилата за дълга и дефицита през 2023 г. и нейното деактивиране от 2024 г.“, допълва Домбровскис.  

Той препоръчва „разумна“ фискална позиция за 2023 г., като добавя, че страните от ЕС с висок дълг трябва да ограничат разходите „под средносрочния потенциален растеж на производството“.

Правилата на ЕС за дълга ограничават държавния дефицит до 3% от БВП, а дългът – до 60% от БВП, и диктуват пътищата за намаляване на дълга, в случай че тези прагове бъдат нарушени. В момента 17 държави от ЕС са в нарушение на критерия за дефицит, а пет не изпълняват критерия за дълга, посочват от ЕК.

Белгия, България, Чехия, Германия, Гърция, Испания, Франция, Италия, Латвия, Унгария, Малта, Австрия, Словения и Словакия са имали свръхдефицити през 2021 г., установява Комисията. Литва, Естония и Полша планират свръхдефицити през 2022 г. Белгия , Франция, Италия, Унгария и Финландия са в нарушение на прага на дълга.

Домбровскис казва, че „спазването на референтния показател за намаляване на дълга би означавало твърде взискателни фискални усилия, които рискуват да застрашат растежа“, и поради тази причина „спазването на референтния показател за намаляване на дълга не е оправдано при настоящите изключителни икономически условия“.

Не се предвижда откриването на процедури при прекомерен дефицит, но Комисията си запазва правото да наблюдава държавите с прекомерен дефицит и да отправя специфични препоръки, както и да открива санкционни процедури.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:43 | 12.09.22 г.
fallback