Брутните резерви в чуждестранна валута на Турция са намалели най-много тази година, което е още едно доказателство, че усилията за подкрепа на лирата имат все по-висока цена, предава Bloomberg.
Запасите са се свили с 4,8 млрд. долара за седем дни до 13 май, сочат публикувани в петък данни на централната банка. С това общите притежания, от които са изключени златните резерви, достигнаха 10-месечно дъно от 61,2 млрд. долара.
Седмичният спад е „шокиращ“ и знак, че Турция „неуспешно застава срещу вятъра“, коментира Кристиан Маджо, ръководител на портфейлната стратегия в компанията TD Securities в Лондон в бележка до клиенти.
Въпреки че турските държавни банки понякога се намесват на пазарите на чуждестранна валута, лирата е най-слабо представящата се валута тази година на нововъзникващите пазари спрямо долара със загуба от над 16%.
Тя поевтинява на фона на силното търсене на зелената валута от турски корпорации, които се опитват да се подсигурят срещу инфлацията, породена от предишни случаи на поевтиняване на валутата и рали при на цените на световните стокови пазари.
Държавните банки не коментират намесите си на валутните пазари, но бивш гуверньор на централната банка заяви през 2020 г., че държавни кредитори правят сделки в унисон с регулаторните лимити и може да продължат да бъдат активни на валутния пазар.
Спадовете в резервите са ключов източник на уязвимост за Турция. В периода между 2019 и 2020 г. президентът Реджеп Ердоган заяви, че Турция е използвала 165 млрд. долара в опит да стабилизира лирата. Политиката имаше отрицателно въздействие и в крайна сметка принуди централната банка да повиши лихвите.