Еманюел Макрон запази финансовия и вътрешния си министър и в същото време назначи едва втората жена начело на френското външно министерство при предприетите промени в правителството преди парламентарните избори идния месец, предава Ройтерс.
След преизбирането си през април, когато крайната десница се доближи най-много до спечелването на президентския пост, центристът Макрон обеща да управлява Франция „по различен начин“ от първия си мандат, когато вниманието му върху икономическите реформи предизвика недоволството на голяма част от избирателите.
След като първо COVID-19, а сега и ускоряващата се инфлация преобърнаха някои от трудно спечелените придобивки чрез тези реформи, сега Макрон трябва да убеди избирателите, че отговаря на притесненията им навреме за парламентарните избори през юни.
Трите номинации, както и тази на лоялния към Макрон Марк Фесно като нов министър на земеделието, показват, че президентът не е избрал цялостна промяна на ръководителите, макар че жените играят по-видна роля.
Към Брюно льо Мер и Жерар Дерманен, които запазват съответно министерството на финансите и на вътрешните работи, в правителството се присъединява и Катрин Колона като външен министър, съобщи президентството. И тримата са десноцентристи.
В момента Колона е посланик на Франция във Великобритания и бивша говорителка на покойния президент Жак Ширак.
Анес Пание-Рюнаше беше повишена от делегиран министър на промишлеността в министър на енергетиката. Тя ще има за задача да съживи изпитващия затруднения ядрен сектор в страната и да ускори въвеждането на повече възобновяема енергия, като в същото време даде отговора на Франция на газовата криза и на гнева на избирателите заради цените на енергията.
Макрон, който е зает с кризисна дипломация и трудни политически пазарлъци преди парламентарните избори в родината си, се нуждаеше от близо един месец, за да назначи нов кабинет.
В понеделник той определи Елизабет Борн за премиер. Технократката с леви убеждения е заемала постове и в предишни негови правителства, в последно време като министър на труда, когато влезе в спор с профсъюзите заради реформата на помощите при безработица.
Франция се насочва към парламентарни избори през юни в момент, когато Европа трябва да се справя с война на източния си фланг, която задуши възстановяването на икономиката след пандемията и задълбочи рязкото ускоряване на ръстовете на цените в еврозоната.
Ако Макрон спечели изборите, приоритетите на правителството му ще включват още мерки в подкрепа на домакинствата, за да свързват двата края в ситуация на растящи цени, по-бързи действия в борбата с климатичните промени и вдигане на възрастта за пенсиониране, задача, която вероятно ще се падне на новия министър на труда Оливие Дюсоп.
Макар допитвания да показват, че Макрон ще успее да сформира управляващо мнозинство, той е подложен на натиск от съюз на леви партии и от лидерката на крайната десница Марин льо Пен, която се радва на нова енергия.
Ако Макрон и съюзниците му загубят парламентарните избори, той ще трябва да определи нов премиер от управляващото мнозинство, който след това ще бъде натоварен да състави нов кабинет.