Бързото заместване на руския природен газ крие множество рискове, включително и излага милиони хора на глад, предупреждава Максимо Тореро, главен икономист на Организацията по земеделие и прехрана към ООН (FAO). Пред Politico той коментира, че цените на природния газ се повишиха заради войната в Украйна, а бързата диверсификация ще донесе допълнително повишение.
Цената на природния газ влияе върху цените на торовете, защото газът е основна суровина за производството им, а оттам - и върху цената на основни хранителни продукти.
Според изчисленията на агенцията на ООН заради войната в Украйна допълнителни 18,4 млн. души ще бъдат в състояние на системно недохранване през следващата година. През 2021 година броят им беше 161 млн. души. Освен войната влияние върху цените на храните все още оказва и пандемията от коронавируса.
Нещо повече - светът разчита на ограничен брой износители на храни - ЕС, САЩ, Бразилия и Индия, след като износът от Русия и Украйна sпадна съществено. В същото време Индия забрани износа на пшеница, за да стабилизира цените на вътрешния си пазар.
Промените в климата могат да доведат до лоша реколта в която и да е страна производител на храни и това да се отрази съществено върху цената на храните, предупреждава още Тореро.
Икономистът препоръчва още и по-ефективно използване на торовете - фермерите често използват повече от необходимото и използват "готови пакети" с вещества, от които не винаги почвата се нуждае.