Голяма част от основните европейски борсови индекси приключиха редовната търговия с понижения, тъй като инвеститорите реагираха на предупрежденията на Английската централна банка (АЦБ) и на негативните данни за производството в САЩ, съобщава CNBC.
Общоевропейският бенчмарк Stoxx 600 се понижи с 0,7 на сто до 438,26 пункта.
Германският индекс DAX записа спад от 0,49% до 13 092,52 пункта.
Френският показател CAC отчете понижение от 0,43% до 6368,4 пункта.
Британският измерител FTSE напредна с 0,13 на сто до 7503,27 пункта.
АЦБ одобри четвъртото поредно лихвено повишение в размер на 25 базисни пункта в четвъртък, с което основната лихва достигна ниво от 1%, или най-високото от 2009 г. насам. Мнозинството от комисията в банката е гласувало за ръст от 25 базисни пункта. Малцинството от комисията, или трима банкери, са се застъпили за по-голямо увеличение от 50 базисни пункта до равнище на лихвата от 1,25 на сто.
Централната банка предупреди, че се увеличава риска от рецесия за петата по големина икономика в света. АЦБ заяви, че сега очаква брутният вътрешен продукт на страната да се понижи през последните три месеца на тази година на фона на прогнозирания скок в сметките за енергия на домакинствата.
Инфлацията във Великобритания се задържа на 30-годишен връх през март, ускорявайки се до 7% на годишна база, като това бе най-високото ниво от март 1992 г. За сравнение - увеличението на потребителските цени през февруари беше 6,2%.
В същото време стана ясно, че производителността в САЩ се свива в началото на 2022 г., падайки до близо 75-годишно дъно. Производителността извън земеделския сектор - измерваща отношението между произведената продукция към изработените часове - се е свила със 7,5% в периода януари - март, което е било най-голямото понижение от третото тримесечие на 1947 г.
Отново от региона, Норвежката централна банка остави основните си лихви без промяна в съответствие с очакванията и потвърди плановете си да ги повиши от юни насред ускоряващата се инфлация. Комисията по парична политика към банката единодушно взе решение да запази лихвения процент на ниво от 0,75%, каквито бяха очакванията и в анкета сред икономисти, проведена от медията.
Войната в Украйна също остава на радара на инвеститорите. Съобщава се, че руските сили са подновили атаката си срещу комплекса на стоманодобивния завод „Азовстал“, последна крепост за украинските военни в южния пристанищен град Мариопул. Междувременно ЕС предложи постепенна забрана на руския петрол в шестия си кръг от санкции срещу Москва.
В пазарния фокус попаднаха и отчетите на редица компании.
Книжата на Shell поскъпнаха с над 3%, след като енергийната компания отчете исторически висока печалба, подкрепена от трейдърското звено.
Цената на акциите на BMW в същото време се понижи с 1,8%, въпреки че концернът отчете 16,3% увеличение на приходите за тримесечието на фона на 6,2-процентния спад при продажбите на автомобили.
Акциите на UniCredit прибавиха над 2% към стойността си, след като италианският кредитор записа 1,2 млрд. евро нетна печалба през първото тримесечие на тази година, изключвайки финансовите си подразделения в Русия.
Книжата на Airbus поскъпнаха с повече от 6% след силен отчет за първото тримесечие.
Сред другите компании, които обявиха отчети днес, изпъкват Leonardo, Intesa Sanpaolo, Banco BPM, Societe Generale, Credit Agricole, AXA, Stellantis и Air France KLM.