fallback

Замяната на руските горива не трябва да води до нови зависимости

Енергийната зависимост ще бъде намалена с драстичното намаление на потреблението на изкопаеми горива, пишат бивши висши европейски чиновници

22:13 | 04.05.22 г. 6

Страните от ЕС не трябва да превръщат търсенето на алтернативи на руските енергийни ресурси в състезание, пишат бивши висши европейски чиновници в писмо до настоящите управляващи общността. Простото заместване на руския петрол или природен газ може да доведе до нова зависимост от страни, които също не уважават европейските ценности, предупреждават 11 бивши европейски чиновници в обръщение, до което достъп има Ройтерс.

Сред подписалите се под писмото са бившият италиански премиер, който беше начело на ЕК в началото на новото столетие Романо Проди, бившият комисар Паскал Лами и комисарят по въпросите на климата Кони Хадегаард в комисията "Барозо".

Очаква се през май Европейската комисия да представи своя план за намаляване на енергийната зависиомст на ЕС, в който се включват няколко мерки - алтернативни на руските доставки на енергийни суровини, повишаване на енергийната ефективност и ускоряване на зелената трансформация на икономиката.

Междувременно председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен представи пред европейските депутати предложението на Брюксел за нов пакет санкции срещу Русия, в който се включва и петролно ембарго. 

Именно драстичното намаляване на използването на изкопаемите горива е начинът за намаляване на енергийната зависимост в дългосрочен план. Климатичните цели - и особено експанзията на вятърните и соларните централи, са в съзвучие с идеята за отказа  от руски енергийни източници. В допълнение зелената трансформация ще открие и нови работни места.

Позицията на ЕК до голяма степен съвпада с тези препоръки. "Където е възможно да заменим газа с възобновяеми енергийни източници, особено в производството на електроенергия, трябва да го направим", коментира комисарят по въпросите на енергетиката Кадри Симсон по време на дискусия в Европейския парламент във вторник (3 май).

Русия има дял от 40% от вноса на природен газ и 26% от вноса на петрол в ЕС. Основната част от тези енергоизточници се използват за производството на електроенергия, отопление, транспорт и за нуждите на индустрията. Преди седмица Москва спря доставките на газ за България и Полша, които не се съобразиха с искането на "Газпром" да плащат за суровината в рубли.

Германия и Австрия също опитаха да платят за газа в евро, но плащането им не беше прието от "Газпром". В същото време газовата компания не прекратява доставките за двете страни.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:25 | 13.09.22 г.
fallback