fallback

"Газпром" не спира газа за Германия въпреки данни за върнато плащане в евро

Компанията направи и заявка за минимална доставка през "Ямал Европа", което ще блокира реверсивния поток към Полша

11:37 | 03.05.22 г. 27

Доставките на газ за Европа се извършват в нормален режим и са в обем на около 98 млн. куб. метра в денонощие, коментират представители на "Газпром" за ТАСС. Засега няма данни за спиране на доставките за Германия и Австрия въпреки върнатото плащане в евро, което направиха и двете държави в края на миналата седмица.

Германия опита да плати за газа, както е по договор - в евро и чрез стандартната процедура през дъщерната Gazprom Marketing & Trading, но руската компания отказа това плащане. На този етап няма информация за спиране на доставките по основния газопровод за Германия - "Северен поток 1".

Bloomberg съобщи още, че плащане към "Газпром" в евро, направено от Австрия, също е отказано в края на миналата седмица. Представители на "Газпром" обаче заявяват, че доставките на газ към 3 май към Европа се извършват в нормален режим.

В последните дни по газопровода "Ямал Европа" доставките също бяха нулеви, но реално от средата на декември 2021 г. този газопровод работи основно в реверсивен режим - от Германия към Полша. ТАСС съобщава, че "Газпром" е заявил минимален капацитет за доставка през тръбите за Германия на 3 май, което реално блокира реверсивния поток към Полша. 

Междувременно стана ясно, че ръководството на Uniper води разговори с германското правителство и "Газпром" относно покупката на руски природен газ, съобщава Ройтерс. Компанията е най-големият вносител на руския газ в Германия. В своето портфолио тя има дългосрочни договори за доставката на 370 тераватчаса газ, от които 200 тераватчаса са от "Газпром", допълва още Ройтерс.

Заради високите цени на газа през първото тримесечие задълженията на компанията са се увеличили шест пъти до 1,98 млрд. евро, спрямо 324 млн. евро към 31 декември 2021 г.

От 1 април Москва приема плащания за природен газ само в рубли по специална схема.

газпромбанк

Източник: Посолство на Руската федерация в България

През уикенда руският министър на външните работи Сергей Лавров обясни пред италиански медии, че причината за това искане е фактът, че Западът е замразил сметките в чужда валута на Русия. Според анализите на Европейската комисия обаче предложената схема нарушава санкциите, които общността налага заради войната в Украйна. 

Комисарят по въпросите на енергетиката Кадри Симсон коментира след съвета на енергийните министри на ЕС, че на този етап няма риск за енергийната сигурност на общността, защото двете държави, чиито доставки са спрени - България и Полша, продължават да получават газ - съответно през Гърция и Германия.

"Държавите от общността и компаниите не могат да разчитат на добронамереността на "Газпром" и руския режим", коментира още комисарят и отбеляза, че сезонът на нагнетяване в Европа вече е започнал. По данни на Симсон в момента газохранилищата са пълни до 32% от капацитета им, посочват от пресслужбата на ЕК.

От Брюксел публикуваха в края на март насоки за газовия сектор, в които се настоява страните от ЕС да започнат новия отоплителен сезон (1 октомври) с поне 80% запълнени газохранилища. От следващата година този процент ще се повиши до 90 на сто.

На 16 май ще се проведе т.нар. "триалог" - между комисията, Европейския парламент и Съвета, на който да бъде намерен компромис и насоките да станат задължителни за членовете на общността. Кадри Симсон коментира, че при тези дискусии ще бъдат взети предвид спецификите на отделните страни.

Симсон анонсира и среща на страните от Западните Балкани в София, която ще се проведе на 5 май в София. Това ще бъде първото заседание на енергийната платформа на ЕС. Тази платформа ще бъде достъпна и за страните от Източното партньорство.

ЕС получава около 150-155 млрд. куб. метра газ от Русия годишно. Тяхната замяна няма да бъде нито лесна, нито устойчива в краткосрочен план, коментира още Кадри Симсон. Затова и тя коментира, че е нужно ЕС да активира своята зелена трансформация и най-вече да акцентира върху производството на водород, енергийната ефективност и спестяванията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:33 | 13.09.22 г.
fallback