fallback

Автомобилите оглавяват списъка с опасни нехранителни продукти на ЕС през 2021 г.

След превозните средства, които за първи път оглавяват класацията, се нареждат детските играчки и продуктите от категорията "електроуреди и оборудване"

10:38 | 27.04.22 г.

Общо 2142 сигнала са подали през 2021 г. страните участнички към системата за бързо предупреждение на Европейския съюз (ЕС) за опасни нехранителни продукти Safety Gate според годишния доклад на Европейската комисия (ЕК), публикуван в понеделник (25 април). 

За първи път начело в списъка с опасни продукти са автомобилите, следвани от детските играчки и продуктите от категория „електроуреди и оборудване”. На четвъртото място са личните предпазни средства като маски за лице, в контекста на пандемията от COVID-19. Според статистиката пет са най-често съобщаваните рискове - лични наранявания, наличие на опасни химикали, пожар, задавяне вследствие на употребата и токов удар.

Докладът представя и действията, предприети от националните органи в отговор на сигналите. Предприетите действия относно моторните превозни средства представляват основно изтегляне от пазара след откриване на технически проблеми, докато при играчките действията са насочени към проверката за наличието на опасни химикали, както и батерии с бутони. Най-честите проблеми, докладвани за електрическите уреди и оборудване, са свързани с използването им под напрежение и проблеми в резултат на прегряване.

В Safety Gate са събрани и общо 4965 последващи известия, които показват, че държавите членки следят отблизо сигналите и често предприемат последващи действия с допълнителни мерки, предприети в собствените си държави.

Докладът показва, че през 2021 г. цялостното използване на системата за бързо предупреждение е нараснало сред 30-те участващи страни (ЕС27 плюс Исландия, Лихтенщайн и Норвегия), предпазвайки потребителите от опасни продукти.

На 30 юни 2021 г. ЕК представи предложение за нов регламент относно общата безопасност на продуктите, който заменя настоящата директива за обща безопасност на продуктите. Регламентът има за цел да модернизира общата рамка за безопасност на нехранителните потребителски продукти, за да запази ролята си на защитна мрежа за потребителите и да отговори на предизвикателствата за безопасността на продуктите, породени от новите продукти, свързани с технологиите, и от нарастването на онлайн продажбите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:22 | 13.09.22 г.
fallback