fallback

Макрон получи нов шанс да убеди Франция, че визията му може да проработи

"Новият петгодишен мандат не трябва да бъде продължение на предишния", каза президентът след преизбирането си

12:15 | 25.04.22 г. 2

Еманюел Макрон получи още един шанс да убеди френската общественост, че неговата про-бизнес и проевропейска визия може да бъде полезна за нея, след като победи съперничката си Марин Льо Пен на изборите в неделя, пише Bloomberg TV Bulgaria.

Макар че избирателите се обединиха, за да дадат втори мандат на 44-годишния центрист, много от тях го подкрепиха, за да не допуснат Льо Пен, а не заради ентусиазма си за неговия проект. Разликата в победата му - 58,5% срещу 41,5% - беше почти наполовина по-малка от тази през 2017 г.

"Много от нашите сънародници гласуваха за мен днес, не за да подкрепят идеите, които представлявам, а за да застанат на пътя на тези на крайната десница", заяви Макрон на мрачен победен митинг в подножието на Айфеловата кула.

Президентът дойде на власт, обещавайки революция във втората по големина икономика в Европа. Но след бурни действия през първата година от мандата му, стремежът му към реформи беше забавен от протести и спрян от пандемията от Covid. В края на мандата му недоволството в страната е по-голямо, отколкото в началото.

"Новият петгодишен мандат не трябва да бъде продължение на предишния", каза той.

Макрон разделя мненията. Около половината французи одобряват справянето му с икономиката по време на пандемията и усилията му да помогне за прекратяване на войната на Русия в Украйна. През март рейтингът му на одобрение беше 51%, а еврото поскъпна в началото на търговията в Сидни след изборния резултат. Но за много французи той е възприеман като арогантен и недосегаем.

Вниманието вече се насочва към парламентарните избори, планирани за юни, когато Макрон ще защитава парламентарното мнозинство, от което се нуждае, за да прокара програмата си. Резултатите поставят президента в сравнително силна позиция, въпреки че вероятно ще трябва да формира съюзи с други партии, а Льо Пен призова поддръжниците си да продължат кампанията си преди този вот.

"Резултатът сам по себе си представлява зашеметяваща победа", заяви Льо Пен пред поддръжниците си, преди да ги призове да изпеят в хор националния химн "Марсилезата". "Милиони хора гласуваха за националния лагер и за промяна", допълни тя.

Предизвикателството пред Макрон ще бъде да излекува раздорите в страната и да събере подкрепа за плановете си да направи страната по-конкурентоспособна, като преразгледа социалните политики, като например за пенсиите, и подобри икономическите основи на страната. Банката на Франция изчислява, че потенциалът за растеж на френската икономика сега е по-малък, отколкото беше някога при значително по-неуспешния предшественик на Макрон Франсоа Оланд.

Реакцията на резултата беше по-ентусиазирана сред европейските съюзници на Франция. Те бяха обезпокоени от перспективата националист с дългогодишни симпатии към Русия да вземе властта в момент, когато Европейският съюз се конфронтира с Владимир Путин заради войната му с Украйна.

Лидерите на Германия, Испания и Португалия предприеха необичайната стъпка да се намесят във вътрешните работи на друга държава, като призоваха френските избиратели да не я подкрепят в съвместна колонка, публикувана в няколко вестника на 21 април. Те я определиха като кандидат, "който открито застава на страната на онези, които атакуват нашата свобода и демокрация".

Германският канцлер Олаф Шолц, първият чуждестранен лидер, който разговаря с Макрон след победата му, заяви в Twitter, че победата на Макрон показва силен ангажимент към Европа. "Радвам се, че ще продължим доброто си сътрудничество", каза той и добави, че двамата ще се срещнат лично възможно най-скоро.

Целият материал може да прочетете на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:32 | 14.09.22 г.
fallback