За разлика от почти всички островни държави Исландия няма проблем с увеличаващото се равнище на океана, а точно обратното - с намаляването му, пише CNN. Местните рибари разказват, че приливите стават по-слаби и пълните с риба кораби рискуват да заседнат в плитчините или да получат повреди, които да доведат до корабукрушение и финансови загуби за собствениците им.
Във втория по големина град Хьофн в югоизточната част на Исландия риболовът е начин на препитание и думата "корабокрушение" е равна на трагедия. Градът се намира в подножието на най-големият ледник в страната Вахтнайокутъл, който заема повече от 9% от площта на острова. През последните години обаче ледникът се топи със забележителна скорост, което води и до увеличаване на земята. Според данни от GPS Хьофн се повишава със средно 1,7 см всяка година.
Гравитацията също спомага за този феномен, наблюдаван в Исландия - намаляването на ледовете реално отслабва привличането на водите и те се "оттеглят", обясняват учените от НАСА. Тоест колкото по-далеч сте от ледените шапки, толкова повече вода ще имате - и обратното, допълва оттам.
Произходът на името на Исландия не е мистерия - около 1/10 от площта на страната е покрита от глетчери. В последните години обаче заради климатичните промени те се топят и ако тази скорост се запази през 2200 година в Исландия практически няма да има лед. Ако всички ледове на острова се стопят, това ще добави около 1 см към средното ниво на океаните.
Много по-катастрофално ще се отрази топенето на ледовете в Гренландия - ако всички се стопят, то нивото на океаните на Земята ще се повиши със 7,5 метра, сочи още CNN. Антарктика има толкова лед, че пълното им топене ще повиши водното ниво с 60 метра.
Повишаването на температурите водят и до още един ефект за океаните - температурата на водата се увеличава, това кара молекулите на водата да се движат по-бързо и съответно - увеличават обема ѝ. Много учени смятат, че около 1/3 от повишаването на нивото на океаните се дължи именно на това разширяване. Останалата част идва от топенето на ледовете.
Учените предупреждават, че ако бъде допуснато повишаване на глобалните температури с 3-4°С спрямо нивата от преди индустриализацията, нивото на океаните ще се увеличи със 70 см до края на хилядолетието.