Щетите по сградите и инфраструктурата в Украйна в резултат на руската инвазия са достигнали приблизително 60 млрд. долара и ще нараснат допълнително с продължаването на войната, твърди президентът на Световната банка Дейвид Малпас, цитиран от Ройтерс.
Относно нуждите от финансова помощ, на конференция на Световната банка Малпас заяви, че ранната оценка за разходите на щети не включва нарастващите икономически разходи от войната в Украйна.
„Разбира се, войната продължава, така че тези разходи се увеличават“, коментира Малпас.
Във виртуално обръщение към конференцията украинският президент Володимир Зеленски очерта много по-големи разходи и нужди от финансиране. Той сподели пред участиците, че Украйна се нуждае от 7 млрд. долара на месец, за да компенсира икономическите загуби, причинени от нахлуването на Русия в страната му.
„И ще се нуждаем от стотици милиарди долари, за да възстановим всичко това на по-късен етап“, коментира Зеленски.
По думите му световната общност трябва незабавно да изключи Русия от международните финансови институции, включително Световната банка и Международния валутен фонд, както и други. Освен това каза, че всички страни „трябва незабавно да бъдат готови да прекъснат всякакви отношения с Русия“.
В конференцията участваха представители на финансовите власти на редица държави, включително министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън, която по-рано каза, че Съединените щати ще удвоят обещаната пряка невоенна помощ до 1 млрд. долара.
Зеленски призова страните, които са наложили санкции и са замразили руски активи, да използват тези пари, за да помогнат за възстановяването на Украйна след войната и да плащат за загубите, понесени от други страни.
На пресконференция Йелън каза, че Русия трябва да поеме част от разходите за възстановяване на Украйна.
„Ясно е, че в крайна сметка разходите за възстановяване в Украйна ще бъдат огромни“, коментира тя.
По думите ѝ трябва да се търси начин „по един или други начин Русия да помогне за осигуряване на необходимото на Украйна за възстановяването“ и това е нещо, за което „трябва да се борим“.
Но тя предупреди, че използването на иззети резерви от руската централна банка в Съединените щати за възстановяването на Украйна ще бъде „значителна стъпка“, която ще изисква преговори и споразумения с международните партньори.
„Това е нещо, чиито последици трябва да бъдат внимателно обмислени“, посочва Йелън. „Не бих искала да го направя с лека ръка“.
Украинският премиер Денис Шмихал, който лично присъства на конференцията, заяви, че брутният вътрешен продукт на Украйна може да спадне с 30 до 50 процента, а директните и индиректните загуби възлизат на 560 млрд. долара. Тази сума е над три пъти по-голяма от икономиката на Украйна, която достигна 155,5 млрд. долара през 2020 г. по данни на Световната банка.
„Ако не спрем тази война заедно, загубите ще се увеличат драстично“, коментира Шмихал и допълва, че Украйна ще се нуждае от план за възстановяване, подобен на Плана „Маршал“ след Втората световна война, който помага за възстановяване на опустошената от война Европа.