S&P понижи оценката на Русия в чуждестранна валута до „избирателен дефолт“ на фона на опасенията, че Москва няма да може или няма да иска да изпълнява ангажиментите си към притежателите на дълг в чуждестранна валута, съобщава Ройтерс.
Русия е обект на широк набор от санкции заради инвазията в Украйна и може да се окаже изправена пред първи дефолт по външен дълг от повече от век, след като по-рано през седмицата се договори за изплащане на задължения по облигации в рубли, въпреки че те трябва да са в долари.
В позиция от S&P посочват, че са запознати с плащанията на Москва по деноминирани в долари еврооблигации в рубли.
„В момента не очакваме, че инвеститорите ще могат да обръщат тези плащания в рубли в доларов еквивалент в първоначално дължимите количества или че правителството ще обърне тези плащания в рамките на 30-дневен гратисен период“, посочват от S&P.
Очакванията са санкциите срещу Русия да бъдат увеличени още през идните седмици, посочват от агенцията, което ще „възпрепятства желанието и техническите способности на Русия да спази правилата и условията на задълженията си към чуждестранните притежатели на дълг“.
В четвъртък руският министър на финансите заяви, че страната ще направи всичко по силите си да плати на кредиторите, но инвеститорите в руски валутни облигации са изправени пред все по-несигурен път към възстановяването на своите пари, ако страната обяви дефолт.
S&P поставя оценка „избирателен дефолт“, когато смята, че налице е такъв по определено издаване или клас облигации, но ще продължи нормалното плащане по други издавания и класове активи.
Русия не е изпадала в дефолт по външен дълг от последиците от революцията през 1917 г.