С резолюция, одобрена с голямо мнозинство, европейските депутати призоваха за пълна забрана за внос на руски енергийни продукти - природен газ, въглища, петрол и ядрено гориво, съобщават от Европейския парламент.
Това ембарго обаче трябва да бъде придружено и от стратегия за гарантиране на енергийните доставки, както и за "отмяна стъпка по стъпка", ако Русия започне мерки за възстановяване на независимостта, суверенитета и териториалната цялост на Украйна в международно признатите ѝ граници, посочват още от институцията.
В резолюцията, одобрена с 513 гласа "за", 22 "против" и 19 въздържали се, е предвидено още засилване на международната изолация на Русия. Членството на страната в Съвета на ООН по правата на човека, Интерпол, Световната търговска организация (СТО), ЮНЕСКО, Г-20 и други международно институции трябва да бъде замразено, призовават още европейските депутати.
ЕП очаква всички руски банки да бъдат извадени от системата SWIFT, за да бъдат ефективно приложени санкциите на Запада, както и да бъде забранен достъпът на руски плавателни съдове до европейските пристанища. Европейските депутати настояват още и за забраната на товарния автомобилен превоз от и до територията на Русия и Беларус, както и изземване на активи на "руски длъжностни лица или олигарси, свързани с режима на Путин, техните посредници и подставени лица, както и на лицата в Беларус, свързани с режима на Лукашенко".
Част от тези искания са включени в пети пакет санкции, който се дискутира в Брюксел на ниво посланици на държавите от общността. В него обаче не е включен отказът от руски газ и петрол, а само от руски въглища. Все още няма информация дали действително забраната за въглищата ще бъде одобрена в действителност, макар че много страни от ЕС имат готовност да спрат вноса им.
Евродепутатите призовават държавите членки да прекратят и сътрудничеството с руски дружества по съществуващи и нови ядрени проекти, включително във Финландия, Унгария и България, при които руските експерти могат да бъдат заменени със западни, и постепенно да преустановят използването на услугите на "Росатом".
В своята резолюция Европейския парламент настоява за увеличаване на оръжейните доставки за Украйна и на помощта, отпускана и индивидуално, и чрез Европейския механизъм за подкрепа на мира.