fallback

ЕС върви към скоростно одобрение на фонда заради бежанците от Украйна

Общо 3,5 млрд. евро ще бъдат изплатени на държавите, приемащи най-много хора, сред които е и България

16:53 | 06.04.22 г.

Като част от усилията за подкрепа на Украйна след нашествието на Русия постоянните представители към Европейския съюз (ЕС) днес одобриха предложение, което дава на държавите членки незабавен достъп до по-голямо първоначално финансиране по линия на REACT-EU (Помощ за възстановяване в полза на сближаването и териториите на Европа) и улеснява посрещането на основните нужди на бежанците от Украйна и предоставянето на основна помощ.

Тази година ще бъдат изплатени общо 3,5 млрд. евро като увеличено първоначално предварително финансиране по линия на REACT-EU – една от най-големите програми за възстановяване след пандемията, чиято цел е укрепване на фондовете на политиката на сближаване и Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица (ФЕПНЛ), съобщават от пресслужбата на Съвета на ЕС.

Държавите членки, в които има по-голям брой пристигащи, било като държави на транзитно преминаване, или като държави на крайно местоназначение, ще получат по-голям дял от сумата.

Благодарение на предложението се намалява тежестта върху публичните бюджети на държавите членки, така че те да могат да се справят с притока на бежанци от Украйна, посочва се в съобщението.

За тази цел предварителното финансиране от транша за 2021 г. по линия на REACT-EU ще бъде увеличено от 11% на 15% за всички държави членки и от 11% на 45% за тези държави от ЕС, в които притокът на бежанци от Украйна е бил над 1% от населението им в края на първия месец след руското нашествие.

Държавите, които ще получат предварително финансиране от 45%, са Унгария, Полша, Румъния и Словакия, като те имат общи граници с Украйна, както и Австрия, България, Чехия, Естония и Литва, които са приели разселени лица, представляващи над 1% от населението им към 23 март 2022 г.

Освен това с предложението се въвежда единичен разход на човек, което ще позволи по-лесно и по-бързо усвояване на средствата.

Преди всичко единичният разход ще улесни финансирането на основните нужди на хората от Украйна, ползващи се от временна закрила от ЕС или от друг подходящ режим на закрила по силата на националното право.

Този единичен разход е определен на 40 евро на седмица и може да се използва за максимален срок от 13 седмици, считано от датата на пристигане на съответното лице в Европейския съюз.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:54 | 14.09.22 г.
fallback