IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Време е Европа да спре вноса на руски газ

Добавянето му към списъка с продукти под ембарго ще направи живота на Путин максимално труден

18:43 | 07.04.22 г. 28
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Съобщенията за кланета на цивилни в Буча, близо до Киев, не могат, уви, да бъдат изненада. В отговор френският президент Еманюел Макрон заяви, че: „Случилото се изисква нов кръг от санкции и много ясни мерки, така че ще се координираме с нашите европейски партньори, особено с Германия.“ Той добави, че „по отношение на петрола и въглищата трябва да можем да продължим напред. Със сигурност трябва да задълбочим санкциите… Не можем да приемем това." Но санкциите срещу руския петрол и въглища са недостатъчни. Необходимо е да се наложи ембарго и на вноса на руски газ, пише Мартин Уулф за Financial Times.

Според Агенцията за енергийна информация на САЩ през 2021 г. 74% от руския износ на природен газ е бил за европейските членки на ОИСР. Разликата между този износ и този на петрол и въглища е, че за Русия е по-лесно да измести дестинацията на втория, тъй като транспортът при първия зависи от фиксирана инфраструктура.

Следователно добавянето на газа към списъка с ембаргови продукти би увеличило болката за Русия. Възраженията срещу тази идея са, че някои европейски страни са особено зависими от руския газ и затова разходите за тях от значително намаляване на вноса биха били огромни.

Сред най-уязвимите са Германия и Италия. Германия например зависи от Русия за една трета от потреблението си на енергия. Освен това през 2020 г. Германия е получила 58 процента от газа си от Русия, а Италия - 40 процента. Тези страни също така силно разчитат на газа: потреблението на Германия е повече от два пъти по-голямо от това на Франция, чийто капацитет за производство на ядрени енергия е голям. Изглежда, че ембаргото върху доставките на газ би сринало икономиката на Германия и други подобно уязвими страни. 

Последните икономически изследвания обаче сочат, че този страх - макар и разбираем - е преувеличен. Анализ за Германия на икономисти от университета Нотр Дам посочва, че фокусът наистина трябва да бъде върху газа, тъй като петролът и въглищата се доставят на световните пазари. Ако е необходимо, както се отбелязва в документа, „съществува достатъчен капацитет на световния пазар от други страни износителки на петрол и въглища, за да компенсира недостига“. Русия също може да прехвърли износа си другаде, макар че може да се наложи да го направи с отстъпка.

И така, да разгледаме санкциите върху газа? В краткосрочен план загубата на руски газ не може да бъде компенсирана от внос от другаде. Анализът предполага, че резултатът от ембарго върху руската енергия ще бъде намаляване на доставките на газ с 30%, което е около 8% от общото потребление на енергия в Германия. Ключовите моменти в анализа са, че заменяемостта на газа в потреблението и производството е по-ниска в краткосрочен план, отколкото в дългосрочен, и по-висока при някои употреби от други. При много ниска еластичност на замяната в краткосрочен план (песимистично предположение), 8% спад в потреблението на нефт, газ и въглища води до 1,4% спад на брутния вътрешен продукт - цена от 500-700 евро годишно за всеки германски гражданин. При спад на потреблението на газ с 30 процента икономическите загуби нарастват до 2,2 процента от БВП (2,3 процента от брутните национални разходи) или 1000 евро на година на гражданин. Ако се допуснат възможни вторични макроикономически ефекти, това въздействие може да достигне 3% от БВП.

Последна актуализация: 23:26 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 6 rate down comment 4
Императорът
преди 2 години
Да, време е. Колкото по-бързо, толкова по-добре. Само след месец максимум в Ес правителствата ще падат като круши и това е най-малкото, което може да се случи. В петък Драги щяха да го разкъсат на улицата в Неапол и това е само началото... защото Русия реално още не е дори започнала да налага контра санкции. В половин Европа вече протестират - десетки хиляди хора срещу бруталното поскъпване и недостига на основни стоки. Ако спрат природният газ тия протести ще се превърнат в цунами, което ще залее ЕС и ще го срине. Урсулата, кликата и - и куп премиерчета и президентчета в ЕС, ще трябва да бягат за Латинска Америка. САМО Германия ако погледнем, спиранетоо на природния газ ще предизвика енергиен и икономически колапс и 25% безработица. Шолц дали си е написал завещанието?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 7
юрист
преди 2 години
Хайде сега, всеки руски ***, особено един с ник ''императорът'', който се гавреше с моята идея София да бъде отоплявана от минералните извори, които се намират на територията на Столична община и около нея, да си яде ушите- това е залегнало в плана за възстановяване и развитие, одобрен от ЕК.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 2
Gocho
преди 2 години
Време е европейците да започнат консултации със Сомалия по въпроса къде са тоалетните дето се ползва от гладните и най вече как се строят
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 3
ing5rov
преди 2 години
тебе те виждаме до къде си стигнал ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 3
ing5rov
преди 2 години
+100 ... в крайна сметка , поне става ясно до каква степен на видиотяване води политкоректността ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 13
khao
преди 2 години
време беше преди 14 години, след като нападнаха Грузия... сега вече е късно...и от компромиси, ето до къде стигнахме!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 6
andy
преди 2 години
1. Първо съждение: налагаме санкции на Русия и не купуваме руски газ.2. Второ съждение: купуваме газ от САЩ.3. Трето съждение: САЩ купува газа си от Русия.Пита се в задачата: какъв газ купуваме ние?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 6
cyclop
преди 2 години
Време е Европа да спре вноса на руски газ - Добавянето му към списъка с продукти под ембарго ще направи живота на Путин максимално труден - а животът на европейските граждани още по-труден. Но ужким нещо си там санкционираме. Санкционираме всъщност себе си, но от телевизора ни повтарят друго. Вярвайте на телевизора.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още