Руският газов гигант "Газпром" е изпратил писма до своите европейски клиенти, в които обяснява какви ще бъдат новите начини за плащане за природния газ, съобщава Bloomberg. На този етап австрийската OMV и италианската Eni потвърждават за получаването на известието. И двете компании обясниха, че все още анализират съобщението, което са получили от руския газов гигант.
От "Булгаргаз" коментираха пред БНТ, че все още не са получили писмо от "Газпром" относно новите начини за плащане.
Според одобрения механизъм европейските клиенти на газовата компания трябва да имат две сметки в "Газпромбанк" - една в евро и една в рубли. По този начин купувачите ще могат да плащат в евро, а банката да извърши превалутиране и да преведе средствата в рубловата сметка. След това парите ще бъдат насочени към "Газпром".
По думите на българския финансов министър Асен Василев България плаща за природен газ в долари. В ЕС все още се чудят как да реагират на това искане на руския президент Владимир Путин, коментира Bloomberg. Според френският министър на околната среда Барбара Помпили тази схема не нарушава договорите, тъй като плащанията в евро са възможни. Германия още анализира предложението преди да реши какво да прави. Дания от своя страна отхвърли искането.
Говорителят на германското икономическо министерство Беате Барон коментира, че "Газпромбанк" има 10 дни, за да обясни точно схемата. Трябва да има и потвърждение, че Централната банка на Русия няма да бъде замесена в нея, защото институцията е под санкциите на Запада. Германия иска да се увери, че предложението на Русия не е начин за заобикаляне на санкциите, наложени заради военната инвазия в Украйна.
В съобщение в профила си в Telegram "Газпром" съобщи, че променя начина на плащане, тъй като това е изискване на руското законодателство. Компанията е отговорен партньор и продължава да изнася газ за своите клиенти, е написано още в публикацията.
Дори и да не бъде приета новата схема, "Газпром" няма да спре веднага доставките на газ, защото тя ще влезе в сила в края на март или в началото на април, поясни още говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Цената на природния газ на европейските пазари намаля с 10%, след като опасенията за доставките на газ се поразсеяха.
Европа зависи за около 40% от газовото си потребление от Русия и от години говори за намаляване на своята зависимост от енергоизточници, посочва Bloomberg. Заради войната в Украйна плановете бяха ускорени и Европейската комисия скоро ще представи подробно разписани мерки, които да доведат до намаление на потреблението на газ с около 2/3 още преди края на тази година.
От първоначалните коментари става ясно, че Брюксел планира диверсификация, подобряване на енергийната ефективност и повече зелена енергия. В изпълнение на плана за нови източници на газ, Брюксел подписа споразумение за доставки на втечнен газ от САЩ.