fallback

Русия може да изкара с една трета повече от енергиен износ тази година

Според прогнози на Bloomberg Economics Русия ще получи близо 321 млрд. долара от енергиен износ тази година

13:56 | 07.04.22 г. 16
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Руската икономика се представяше колебливо през март, първия пълен месец на войната в Украйна, но може да се окаже, че тепърва ще отчете забележителен текущ баланс, ако големите ѝ търговски партньори не затворят кранчето на енергийния износ.

Според прогнози на Bloomberg Economics Русия ще изкара близо 321 млрд. долара от енергиен износ тази година – ръст от над една трета спрямо 2021 г. Страната също така е напът да отчете рекорден излишък по текущата сметка, който според Института за международни финанси (Institute of International Finance - IIF), базиран в САЩ, може да достигне до 240 млрд. долара.

„Единичният най-голям двигател на руския излишък по текущата сметка продължава да изглежда стабилен“, се казва в доклад на IIF. Въпреки санкциите се очакват значителни притоци на валута към Русия, посочват още от организацията.

Общи приходи от енергиен износ. Стойностите за тази година са изчислени на база сегашни цени. Графика: Bloomberg

Но изчисленията могат да се променят значително, ако бъде наложено ембарго върху продажбите на енергийни продукти. Дори и без такова обаче е налице намаляване на износа и добива на руски петрол, като според Международната агенция по енергетика (МАЕ) страната може да загуби близо една четвърт от добива на суровината този месец.

Много от традиционните купувачи на Русия също се оглеждат за други източници на доставки. В същото време други – като Индия – получават щедри отстъпки в цената.

Засега страни като Германия отказват да прибегнат до пълно енергийно ембарго. Само някои държави, сред които САЩ и Великобритания, наложиха изрична забрана на вноса от Русия на енергоресурси.

Петролът и газът формират около половината от руския износ и около 40% от миналогодишните бюджетни приходи.

И все пак комбинацията от силното обезценяване на рублата и скъпия долар, използван за петрол, ще генерират допълнителни 8,5 трлн. рубли (103 млрд. долара) бюджетни приходи тази година, посочват от TS Lombard.

„Финансовото министерство ще използва част от (средствата), за да смекчи удара, но предпазливо, без да разпалва още инфлацията“, посочва Мадина Хрусталева, анализатор на TS Lombard в Лондон. „Изглежда всички тези санкции ще унищожат неенергийната част на икономиката. Русия ще зависи от енергийните източници дори още повече“, коментира тя.

От Goldman Sachs Group Inc., чиято ревизия за излишъка по текущата сметка на Русия тази година го оценява на 205 млрд. долара, посочват, че това може да е достатъчно централната банка да задоволи търсенето на частния сектор на валута и евентуално да разхлаби капиталовия контрол.

В същото време от банката прогнозират по-значително свиване на руския износ тази година – с 20%, което е двойно над очаквания.

Добрият излишък по текущата сметка няма да спаси Русия от рецесия, но ще ѝ помогне да поддържа правителствените разходи във времена на ограничен достъп до капиталовите пазари.

Способността на Русия да продава петрол и газ в чужбина може да е единственото нещо, което поддържа икономиката на страната от по-тежък финансов колапс, отбелязва Bloomberg.

От IIF посочват, че енергийно ембарго от страна на Европейския съюз, Великобритания и САЩ може да доведе до свиване от над 20% на производството и може да струва на Русия до 300 млрд. евро от постъпления от износ, в зависимост от движението на цените.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:12 | 13.09.22 г.
fallback