Високите цени на електроенергията, за отопление и горива ще добавят около 230 млрд. евро към разходите на домакинствата в еврозоната през 2022 година, изчислява Bloomberg. Това е представлява около 1,8% от брутния вътрешен продукт на валутния съюз.
Разчетите сочат, че заради скъпата електроенергия сметките ще се увеличат със 130 млрд. евро, а заради горивата - с около 99 млрд. евро.
През февруари очакванията бяха, че скъпата енергия ще повиши сметките с около 100 млрд. евро през тази година.
Домакинствата вече усещат ефектите от растящата инфлация. Потребителското доверие в цяла Европа бързо намалява и се връща до нивата по време на пандемията. Но в същото време спестяванията, натрупани по време на коронавируса, могат да помогнат на европейците да устоят на икономическия натиск. Шокът обаче е голям и много от тях не планират големи покупки през тази година.
Данните наистина са притеснителни - преди ден най-голямата европейска икономика съобщи за инфлация в размер на 7,6% през март, а Испания - дори за почти 10%. Данните за еврозоната ще бъдат публикувани в петък (1 април) и прогнозите на икономистите са за ускоряване на инфлацията до 6,7% - рекорд в историята на валутния съюз.
Затова и от Европейската централна банка (ЕЦБ) предупредиха, че посоката на монетарната политика може да бъде обърната. Засега от институцията отхвърлят възможността за стагфлация, посочвайки че дори и в най-лошите сценарии, еврозоната ще запише икономически растеж от около 2% през 2022 година.
Много политически лидери вече настояват за повишаване на лихвите, което обаче ще натежи на производството. Целта на ЕЦБ за тази година е инфлация в размер на 2%, или почти три пъти по-ниска от сегашната. Един от факторите, които оказват влияние е войната в Украйна.
"Колкото по-дълго трае войната в Украйна, толкова по-голяма ще е цената", коментира президентът на ЕЦБ Кристин Лагард в Кипър преди ден.