Германия има готовност да бъде гарант за безопасността на Украйна, съобщи говорител на канцлера Олаф Шолц, цитиран от Ройтерс. Идеята е била обсъдена в телфонен разговор между канцлера и украинският президент Володимир Зеленски. В Берлин обаче отказват коментар дали тази гаранция ще има и "военен компонент".
По време на преговорите между Украйна и Русия, провели се в Истанбул на 29 март, Киев представи официално своите предложения за слагане на края военната инвазия. Едно от тях е анагажимент за отказ от участие във военни съюзи, включително и в НАТО, отказ от разполагане на чужди военни бази и контингенти на територията на Украйна, но срещу гаранции за безопасност.
Сред страните, които могат да бъдат гаранти на това споразумение, са сочени посочени още САЩ, Китай, Турция, Канада, Полша, Франция, Великобритания и Израел. Готовност да се присъедини към този списък изрази още и Италия.
Представители на Украйна са на посещение в Израел, за да коментират този статут, посочва израелското издание Haaretz. То припомня, че в първите дни на военния конфликт израелският премиер Нафтали Бенет се срещна с руския президент Владимир Путин в Москва в опит да намери решение.
На този етап и в Москва, и в Киев няма ентусиазъм, че по време на срещата в Истанбул е постигнат пробив в преговорите за мир. Позитивно е, че Украйна формулира конкретни предложения за мир, коментира говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от Интерфакс.
Украинският президент Володимир Зеленски пък отбеляза във видеообръщение, че украинците не са наивни и вярват само в конкретните резултати. "Ситуацията не става по-добра, а руската армия все още има значителен потенциал да продължи атаките против нашата страна", коментира той в социалните мрежи.