fallback

ЕС ще опита да убеди Китай да остане наистина неутрален спрямо Русия

Преди Брюксел да разговаря с Пекин виртуално, руският външен министър отиде на крака в китайската столица

16:22 | 30.03.22 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Европейския съюз ще окаже натиск на Китай наистина да спазва своята неутралност по отношение на конфликта между Русия и Украйна, коментират източници на CNBC. Двете страни ще имат виртуална среща в края на седмицата.

На Запад има големи притеснения за ролята, която може да има Китай във войната в Украйна. Досега властите в Пекин отказват изцяло да осъдят инвазията, която извършва Русия и гласуваха с въздържал се за резолюция на Съвета за сигурност на ООН по казуса.

Китай подкрепя и искането на Русия срещу разширяването на НАТО, припомня още CNBC. Вашингтон коментира преди време, че Москва се е обърнала към Китай за икономическа и военна помощ, но и двете страни отричат за подобно искане.

Но преди виртуалната среща ЕС-Китай, която е планирана за петък (1 април), руският външен министър Сергей Лавров пристигна лично на посещение в Китай днес (30 март). Той разговаря с неговия колега Ван И, съобщава руското издание РБК. От началото на годината нашите отношения бяха подложени на сериозни изпитания и променена международна обстановка, но запазиха своята посока на развитие, е коментирал преди началото на двустранните разговори китайският външен министър. 

От своя страна Лавров е отбелязал, че скоро ситуацията ще се изясни. "Заедно с вас и с другите наши съмишленици ще се придвижим към многополюсен, справедлив и демократичен световен ред", е заявил той.

Европейски чиновници коментират, че срещата ЕС-Китай ще бъде много важна за отношенията в следващите години. Ако Китай подкрепи Русия, ще има много негативен ефект върху двустранните ни отношения, коментират още източници на CNBC.

По-рано през март естонският външен министър Ева-Мария Лиймец коментира, че ако Китай помогне на Русия за инвазията в Украйна, Западът трябва да обмисли санкции и срещу Пекин. В края на миналата седмица някои европейски лидери пък се опитаха да използват Китай и в друго направление - да използва връзките си с Русия, за да бъде сложен край на войната.

"Китай е най-важната страна - тя може да бъде от ключово значение за мирния процес, тя има лостове за натиск и ние всички сме в очакване", коментира пред CNBC италианският премиер Марио Драги.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:56 | 14.09.22 г.
fallback