До края на седмицата представители на САЩ и Германия започват преговори за доставки на втечнен газ и водород в Берлин, съобщава Ройтерс, позовавайки се на свои източници. На срещите ще присъстват и представители на енергийния сектор в страната.
Разговорите са част от мерките, които Европа предприема, за да намали своята енергийна зависимост от Русия.
Според агенцията в германската столица ще пристигнат представители на американското Министерство на енергетиката, придружени от представители на големи американски фирми, работещи с втечнен газ и водород. Те ще предложат различни опции, но засега не е ясно какви споразумения и сделки ще бъдат подписани, коментират от американска страна.
Индустрията се движи с различна скорост от правителствата - тепърва ще стане ясно какво следва, посочват още източниците на Ройтерс.
Русия държи дял от около 40% от общия внос на газ в страните от ЕС. За Германия този процент е по-висок - около 50%. Но в Берлин вече имат план за намаляване на тази зависимост. В края на миналата седмица икономическият министър Роберт Хабек съобщи, че още преди лятото страната му ще спре да купува руски въглища и ще намали наполовина вноса на петрол.
До 2024 година Германия напълно ще се откаже от вноса на руски природен газ, сочат плановете на германското правителство. Бизнесът в страната няма да продължава договорите с руските доставчици, а ще търси нови, разказа още Хабек пред журналисти.
В същия ден ЕС и САЩ подписаха споразумение, според което ЕС ще получи 15 млрд. куб. метра втечнен природен газ през тази година. Това е количеството втечнен газ, което Русия доставя годишно в страните от общността. По тръбопроводи в ЕС през миналата година са били доставени допълнително около 155 млрд. куб. метра.
Германия отдавна има планове за намаляване на покупките на руски енергоизточници, но войната в Украйна ускори стъпките.