Европейският съюз ще предостави помощ от 500 млн. евро, за да подкрепи фермерите и да им позволи да отглеждат посеви на незасети земи, за да се смекчат ръстовете на цените на храните и потенциален недостиг заради войната на Русия в Украйна, предава Ройтерс.
Предложенията, които бяха публикувани в сряда от Европейската комисия, включват и помощ за Украйна, за да подкрепи фермерите си да засеят царевица и слънчоглед и да отглеждат пшеница.
Украйна е водещ световен играч в слънчогледовото олио с над 50% от световната търговия и има значителен дял в производството на пшеница, ечемик и царевица, чиито цени вече нараснаха значително заради притеснения за недостиг.
ЕК подчерта в сряда, че няма непосредствена заплаха за продоволствената сигурност в блока от 27 страни членки, тъй като той е нетен износител на зърнени храни.
Но след като признава, че фермерите ще бъдат изправени пред по-високи цени на горивата и на торовете, ЕС ще разпредели 500 млн. евро, за да помогне на най-тежко пострадалите фермери от кризата, особено ако са се ангажирали с по-екологично производство.
Освен това Комисията ще позволи на фермерите временно да отглеждат посеви на почти 6-те процента земеделски земи в ЕС, които са заделени за повишаване на биоразнообразието.
ЕК счита, че това, наред с рекордния износ от Индия, ще помогне за покриването на около 20-те млн. тона пшеница, които Украйна обичайно изнася.
Комисията предложи също програма за извънредна помощ от 330 млн. евро за Украйна, част от която е предназначена да подпомогне фермерите.
Украинският министър на земеделието и храните Роман Лешченко заяви пред евродепутатите тази седмица, че страната му обичайно изнася 80% от земеделската и хранителната си продукция, но сега ограничава износа, за да изхранва собственото си население.
Той допълни, че по-голямата част от реколтата от зърно е била изнасяна от морските пристанища, които сега са унищожени или блокирани, и че фермерите се затрудняват с кампанията по пролетното засяване заради артилерийския обстрел.
В изказване пред парламента в сряда председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен повтори призива на Лешченко за освобождаване на износа на пшеница по море на Украйна
„Поледиците ще бъдат усетени от Ливан, Египет и Тунис до цяла Африка и Далечния Изток. Призовавам руския президент Владимир Путин да пусне корабите. В противен случай той ще бъде отговорен не само за война, а и за глад“, каза Фон дер Лайен.