Усилията на Европа да отдалечи икономиката си от руския газ вероятно ще даде постоянен тласък на инфлацията, дори отвъд сегашния ѝ скок. Такова мнение изрази членът на борда на Европейската централна банка (ЕЦБ) Изабел Шнабел в четвъртък.
След инвазията на Русия в Украйна миналия месец лидерите на Европейския съюз (ЕС) се договориха да ускорят зеления преход на блока, приветствайки изобилие от инвестиции във възобновяема енергия, припомня Ройтерс.
"В обозримо бъдеще конфликтът вероятно ще остане ключов фактор за инфлацията, тъй като е малко вероятно да има значителен спад в цените на изкопаемите енергийни източници", заяви Шнабел по време на финансова конференция.
Но дори отвъд конфликта в момента цените вероятно ще се повишават, тъй като преходът създава огромна нужда от инвестиции, което вероятно ще захрани траен положителен шок в търсенето, а това обикновено генерира инфлация.
„Подобни индиректни ефекти от по-високите цени на енергията могат да бъдат траен източник на възходящ натиск върху основната инфлация. Те не са еднократен ценови шок, който централните банкери могат просто да подминат, особено когато натискът по веригата продължава да се трупа, както днес“, смята централният банкер.
Шнабел обаче омаловажи опасенията за правомощията на централната банка в укротяването на ценови ръст при такъв бум.
В сегашната среда затягането на паричната политика от ЕЦБ, за да се озапти високата инфлация, ще ограничи търсенето, точно както високите цени на енергоизточниците вече подкопават покупателната способност на домакинствата, изправяйки централните банкери пред дилема.
"Зеленият преход отвъд сегашния шок обаче ще бъде по-класически, задвижен от търсенето инфлационен сценарий, и ЕЦБ има инструментите да смекчи това", смята членът на ЕЦБ.
„Много по-вероятно е зелената инфлация да бъде в резултат на силен и траен положителен шок в търсенето или на инфлационен бум, който възстановява „божественото съвпадение“ на паричната политика – това е способността на централните банки да стабилизират инфлацията и икономиката в един и същ момент“, коментира Шнабел.