Политиката на отворените врати на НАТО не важи за Украйна, коментира украинският президент Володимир Зеленски по време на заседанието на Британските обединени експедиционни сили, председателствано от премиера на Великобритания Борис Джонсън.
"От години слушаме за отворени врати, но сега чуваме, че ние нямаме място там и трябва да го признаем. Радвам се, че украинският народ започва да разбира и да разчита на себе си и нашите партньори, които ни помагат", коментира украинският президент във видеообръщението си към участниците в заседанието, съобщи украинската информационна агенция УНИАН.
Членове на военната организация са Великобритания, Дания, Финландия, Естония, Исландия, Литва, Латвия, Нидерландия, Швеция и Норвегия. Заседанието е извънредно и е посветено на военните действия в Украйна, както и на възможните заплахи за Балтийските членове на организацията, става ясно от съобщение на британското правителство.
По време приветствието си Зеленски отново повтори искането си за обявяване на зона, затворена за полети над Украйна, но също така допълни, че е наясно, че това няма да стане.
"Ние разбираме, че не сме в НАТО", каза той и заяви, че няма претенции за активиране на чл. 5 от Договора за НАТО, тоест задействане на мерките за колективна отбрана. Заради липсата на действия за "затваряне" на небето, подкрепата за членство в Алианса в Украйна започна да намалява, сочи експресно проучване на общественото мнение в страната. В последните две седмици подкрепата за членство в НАТО намаля от рекордните 76% на 72%.
Пред участниците в заседанието Зеленски посочи и неравностойното положение, в което са украинските военни. "Статистиката показва, че на един наш танк се падат 100 руски", каза той.
В своето изложение украинският президент коментира още, че руски ракети са обстрелвали област Лвов, на 20 километра от границата с НАТО, а на територията на Алианса вече е паднал руски дрон. В изказването си украинският президент визира падналия преди дни край Загреб военен дрон ТУ-141.
Хърватските власти съобщиха, че дронът е навлязал във въздушното пространство на НАТО от Украйна, преминал е през Румъния, Унгария и е паднал край хърватската столица. В Хърватия се засилват мненията, че безпилотният летателен апарат е изпратен от руските военни, а не от украинските, посочват месните медии.
Първоначално се смяташе, че дронът е бил с разузнавателна мисия, но хърватският министър на отбраната Марио Баножич коментира в неделя (13 март), че сред останките са намерени останки от бомба, допълва ABC News. Тогава той допълни, че не може да се каже откъде е тръгнал дронът - от Украйна или от Русия, и предстои анализ на черната кутия, която обаче беше частично повредена при удара.
Зеленски коментира пред съвета, че Украйна се бори, за да спре руската военна машина. "С вас би ни било по-лесно и най-важното - ще спрем разрушаването на демокрацията", коментира той.
ЕС се опитва да подкрепи Украйна по много начини - санкции, икономическа и финансова помощ, дипломатически усилия, както и с доставка на въоръжение, посочи комисарят по финансовите въпроси Паоло Джентилиони по време на пресконференция след среща на Еврогрупата в Брюксел.
По-рано украинският президент коментира във своя профил във Facebook, че парадоксално, но един от най-големите доставчици на оръжия за Украйна днес е руската армия - изоставената и превзета военна техника се използва от украинските военни за защита на страната.