Германия ще купи 35 американски изтребителя F-35, които ще заменят остаряващите Tornado, с които страната разполага.
Това е първата голяма сделка в областта на отбраната, която страната обявява, откакто канцлерът Олег Шолц обеща модернизиране на армията за 100 милиарда евро в отговор на нашествието на Русия в Украйна.
Ходът изглежда е част от тектоничната промяна в германската политика в областта на сигурността, която включва и обещание за достигане на целта на НАТО 2% от БВП да отиват за разходи за отбрана. Това се случва след години на обвинения, че Германия е твърде мека към Москва като компенсация заради нацисткото си минало.
„След като направих цялостен преглед на всички налични варианти, реших да започна процедура по закупуване на самолети F-35, които да заменят Tornado“, съобщи министърът на отбраната Кристин Ламбрехт в комюнике.
Tornado са единствените германски изтребители, които могат да пренасят американски ядрени бомби, съхранявани в Германия, в случай на конфликт. Но германските военно-въздушни сили летят със самолети Tornado от 80-те години на миналия век и Берлин планира да ги изведе от употреба между 2025 г. и 2030 г.
Като заместител F-35 предлага уникални възможности за сътрудничество със съюзниците от НАТО и други европейски партньори, заяви Ламбрехт, имайки предвид факта, че много други страни поръчаха стелт изтребителите, произвеждани от Lockheed Martin.
Източник на германското министерство на отбраната съобщи в началото на февруари пред Ройтерс, че Берлин клони към покупката на F-35, но окончателно решение все още не е взето.
Берлин ще купи и 15 изтребителя Eurofighter, оборудвани за водене на електронна война, възможности, които все още не са разработени от френско-германския производител Airbus, показва конфиденциален документ, изпратен до депутатите, за да се информират за плановете на правителството.
Покупката на F-35 ще бъде удар за Boeing, чийто F-18 беше предпочитан от бившия германски министър на отбраната Анегрет Крамп-Каренбауер като заместник на Tornado.
Решението може да разочарова и Франция. Париж наблюдаваше преговорите на Германия за F-18 или по-напредналите F-35, опасявайки се, че сделката може да подкопае разработването на съвместен френско-германски изтребител, който се очаква да бъде готов след 2040 г.
В опит да успокои френските притеснения Ламбрехт повтори думите на Шолц, че Германия продължава да подкрепя програмата за съвместния изтребител.