Турският президент Реджеп Тайип Ердоган проведе днес (6 март) телефонен разговор с руския си колега Владимир Путин, съобщи турската държавна телевизия ТРТ Хабер. Разговорът е продължил около един час и двамата са обсъдили нападението на Русия срещу Украйна и отношенията между Турция и Русия, се посочва в съобщение на дирекцията по комуникации на турското президентство, пише БТА.
Ердоган е заявил в разговора, че е готов да окаже всякакъв принос за възможно най-скорошно решаване с мирни средства на проблема в Украйна. Турският президент е подчертал, че незабавно общо спиране на огъня ще премахне хуманитарните тревоги в района и ще даде възможност за търсене на политическо решение.
"Да открием заедно пътя към мира", е призовал Ердоган.
От пресцентъра на Кремъл отбелязват какви са условията, които поставя Москва за спирането на огъня, а именно на първо място Украйна да спре военните действия. Неонациски и националистически формирования в страната продължават интензивния обстрел над Донбас и използват украинските градове и жителите им в качеството на "жив щит", е заявил Владимир Путин на своя турски колега. Според руския президент украинските военни държат като заложници чуждестранни граждани.
Другите искания към Киев е за "демилитаризация" на страната.
В разговора турският президент е подчертал важността от спешно предприемане на стъпки за осигуряване на примирие, отваряне на хуманитарни коридори и подписване на мирно споразумение, посочват още от турското президентство.
Ердоган е изтъкнал, че е в непрекъснат контакт с украинската страна и с други страни. Той е заявил, че ще продължи усилията си за провеждане на всеобхватни преговори и постигане на резултат. Владимир Путин е потвърдил своята готовност за преговори с украинските власти и международните партньори за решаване на конфликта.
В събота (5 март) Израел се присъедини към желаещите да посредничат в конфликта. Премиерът Нафтали Бенет пристигна в Москва и разговаря няколко часа с Владимир Путин. След това той проведе разговор по телефона с украинския президент Володимир Зеленски и се срещна и с германския канцлер Олаф Шолц.
След своята изненадваща визита в руската столица Бенет коментира, че шансовете за успех са минимални, но е готов да е медиатор между двете страни, посочва Ройтерс. Израел осъди руската инвазия в Украйна и отпусна хуманитарна помощ, но не откликна на призивите за военна помощ. По този начин в страната се надяват да запазят връзките си с Русия, с която имат съвместни действия в Иран и Сирия.
В Израел отказаха и да се съобразят с искането на Киев и за блокиране на руски медии, които разпространяват руска пропаганда. В страната смятат, че посочените медии не нарушават правилата и коментират, че в демократичния свят блокирането на медии е "драматично събитие".
В Украйна живеят към 200 хил. души от еврейски произход, включително и президентът Володимир Зеленски. В Русия евреите са около 600 хил.
Френският телевизионен канал BFM съобщават за телефонен разговор между Путин и френския президент Еманюел Макрон, провел се по-рано днес. В продължение на почти 2 часа двамата са дискутирали кризата и съобщенията на украински институции, че руските военни се канят да бомбардират Одеса.
За заплахата за черноморския град говори Володимир Зеленски в свое виодеобращение. "Това ще бъде военно престъпление, историческо престъпление", коментира той, цитиран от украинската информационна агенция Униан. Украинският президент съобщава още, че руските военни са унищожили напълно гражданското летище във Виница в Югозападна Украйна. С него той повтори призива за затваряне на въздушното пространство над Украйна от страна на западните съюзници.
"Ако не го правите, ако не ни давате самолети, за да можем да се защитим, то вие желаете едно - много бавно да ни избиват", казва Зеленски във видеобращение.
На 7 март предстои и трети кръг от преговори между Русия и Украйна. Пред Fox News един от преговарящите от украинска страна - председателят на парламентарната група на управляващата партия "Слуга на народа" в украинската Рада - Давид Арахамия, коментира какъв е основният спор на тези преговори. Това е статутът на Крим и името на самопровъзгласилите се Донецка народна република и Луганска народна република, които бяха признати за независими държави от Русия.
"Това е недопустимо за украинското общество - не става въпрос за политиците, украинците никога няма да го приемат", коментира Арахамия.
Като цяло има прогрес в тези преговори - двете делегации се изслушват и обсъждат различни проблеми, пояснява още той и допълва, че териториалният интегритат на Украйна е темата, по която няма да бъде допуснат компромис.
* Информацията е допълнена с коментара на Давид Арахамия пред Fox News