Проектната компания на "Северен поток 2" - регистрираната в Швейцария Nord Stream 2 AG, подготвя документи за обявяване на несъстоятелност, които да внесе в швейцарски съд, съобщава Ройтерс, позовавайки се на свои източници. На този етап от компанията не са отговори на запитванията на агенцията, а "Газпром", която е мажоритарен собственик на компанията, отказва коментар по темата.
Източниците на Ройтерс коментират още, че се прекратяват договори с изпълнители и служители. Компанията работи с финансов консултант, за да изчисти всички подробности и процедурата за обявяване на фалит може да бъде стартирана още през тази седмица. На този етап няма яснота какво точно ще се случи с напълно изграденото съоръжение.
Агенцията посочва още, че министърът на икономиката на Швейцария Ги Пармелен е коментирал в интервю за местния радиоканал RTS, че 140 души, служители на Nord Stream 2 AG в кантона Цуг са останали без работа.
Проектът, чиято стойност надхвърля 11 млрд. евро, беше подложен на остри критики и санкции от страна на САЩ през цялото време на строителството. Работата по него беше спряла за около година, след като компанията Allseas, която полагаше тръбите по дъното на Балтийско море, се оттегли от строителството, за да не попадне под американски санкции.
В крайна сметка Русия довърши газопровода със собствени плавателни съдове, но заради военната инвазия на Москва в Украйна Германия спря процедурата по сертифициране на газопровода и не е ясно дали напълно изграденият "Северен поток 2" реално някога ще влезе в експлоатация.
В проекта има и пет европейски акционери - Shell, OMV, Engie, Uniper и Wintershall DEA. Вчера (28 февруари) стана ясно, че един от тях - Shell, се оттегля от "Северен поток 2" и от всички дейности в Русия.
От Uniper коментират, че нямат информация за готвена процедура за обявяване на несъстоятелност. Останалите компании засега запазват мълчание по казуса.
Заради военните действия на Русия в Украйна в Европа дори се заговори за спиране на въведения в експлоатация през 2011 година "Северен поток 1".