fallback

За първи път Путин се изправя пред обединен ЕС

Руският президент неочаквано се сблъска с обща позиция на общността, която изглежда решена този път да го спре

08:34 | 01.03.22 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Руският президент Владимир Путин направи нещо, което изглеждаше невъзможно преди седмици - обедини отново ЕС, пише в коментар европейското издание Politico. Инвазията в Украйна накара страните от общността, както и САЩ, да бъдат заедно за първи път от години, така както бяха при падането на Берлинската стена.

От София до Стокхолм страните в ЕС забравиха за вътрешните разделения на фона на най-голямата заплаха за континента през последните десетилетия. Опасенията за въздействието на по-сериозни санкции отстъпват пред решимост да се направи каквото трябва, за да бъде спрян Владимир Путин, допълва още изданието.

ЕС се изправи пред студената реалност, че инвазията вероятно няма да спре до Украйна и затова Италия забрави за желанието си да продава луксозни стоки на руснаците, а Германия се отказа от лесния достъп на руския природен газ. Дори и смятани за най-близки до Путин европейски лидери - чешкият президент Милош Земан, унгарският премиер Виктор Орбан или френският националист Марин льо Пен, се отрекоха от него.

Дори държави, които запазват известен неутралитет в случая като Австрия и Швеция, затвориха своето въздушно пространство за руски самолети или се подготвят да го сторят. ЕС забрани руския канал Russia Today (RT), смятан за основен източник на пропагандата на Кремъл.

Най-драматична е промяната в Германия - страната от години настоява, че решение на проблемите трябва да бъде намерено в преговори с Владимир Путин, макар че съюзниците ѝ отдавна коментират, че те са безплодни, а на руския президент не може да му се вярва. Берлин вече се съгласи на изключването на Русия от SWIFT  и вече не забранява доставките на германско оръжие в Украйна.

Още през миналата седмица германският регулаторен орган спря процедурата по сертифициране на "Северен поток 2".

Но войната, която започна Путин в Украйна, служи за още проверки докъде може да стигне ЕС. Например е  една важна крачка за "стратегимеската автономност", която общността иска да постигне по отношение на въпросите на сигурността.

Това може да се окаже голяма изненада за руския президент, който вероятно разчиташе на разединение в ЕС и че ще успее да "забие клин" в отношенията между страните, както често го правеше по други казуси досега. Този път обаче Владимир Путин се изправя пред първото голямо предизвикателство за своята хегемония - обединен ЕС.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:39 | 10.09.22 г.
fallback