Нараства подкрепата за изключването на Русия от международната платежна система Swift, твърдят украинските власти, цитирани от Bloomberg, но същото показват и коментарите от лидерите в Европейския съюз.
По думите на управител на централна банка в еврозоната, чието име не е обявено от Ройтерс, решението ще бъде взето до дни.
„SWIFT е просто въпрос на време, много кратък период от време, на дни“, коментира той. Източникът е пожелал да остане анонимен.
„Достатъчно ли е? Не. Необходимо ли е? Абсолютно. Санкциите имат смисъл,само ако и двете страни плащат цена, а това ще струва скъпо“, добавя той.
Украинският президент Володимир Зеленски днес заяви, че италианският премиер Марио Драги е подкрепил идеята за изключването на Русия от SWIFT в рамките на телефонен разговор между двамата.
„Това е началото на нова страница в историята на нашите държави“, написа Зеленски в Twitter.
Малко по-късно от офиса на Драги потвърдиха позицията. Италия ще подкрепи всяка линия на санкции от Европейския съюз срещу Русия в отговор на нахлуването на Москва в Украйна, включително мерки за глобалната платежна система SWIFT, посочват от екипа му.
В разговора със Зеленски Драги е „потвърдил, че Италия... напълно ще подкрепи серията от санкции на ЕС срещу Русия, включително и тези за SWIFT”, гласи официалното изявление.
Премиерът на Литва Ингрида Симоните днес също потвърди, че западните партньори са все по-близо до решението да блокират достъпа на Русия до SWIFT.
„Целта ни е това решение да бъде взето възможно най-бързо. Не мога да се ангажирам с конкретна дата. От това, което чувам, изглежда, че няма силна опозиция“, посочи тя по време на пресконференция във Вилнюс.
От своя страна, Зеленски призова Германия и Унгария също да подкрепят мярката, за да накажат Москва за нахлуването в страната му.
„Вече има почти пълна подкрепа от страните от ЕС за изключване на Русия от Swift. Надявам се, че Германия и Унгария ще имат смелостта да подкрепят това решение“, каза Зеленски във видеообръщение, публикувано онлайн.
Канада, Съединените щати, Великобритания и Европейския съюз вчера заявиха, че могат да предприемат този ход в рамките на следващ кръг от санкции, свързани с нахлуването на Русия в Украйна.
САЩ заявиха, че сериозно обмислят възможността за подобна мярка, а съюзниците им в Европа също узряват за идеята, която не изглеждаше осъществима само допреди няколко дни, допълват източници на Bloomberg.
Американският президент Джо Байдън упълномощи Държавния департамент на САЩ да предостави незабавна помощ от 600 млн. долара на Украйна, включително 350 млн. долара военно финансиране.