fallback

Енергийните разходи на Европа ще достигнат 1,2 трлн. долара през 2022 г.

Ако прогнозата на Citigroup се сбъдне, сумата ще е по-голяма от предишния връх през 2008 г.

16:40 | 06.03.22 г. 7

Снимка: Bloomberg LP

Европейските потребители ще платят най-високата сметка за енергия в историята, след като цените на газа и петрола отново тръгнаха нагоре заради нашествието на Русия в Украйна, пише Bloomberg.

Въз основа на настоящите фючърсни цени общата сметка за енергия на региона ще достигне 1,2 трлн. долара тази година, съобщи Citigroup в свой доклад. Това отразява факта, че Европа продължава да разчита на внос, за да отговори на търсенето, а бързото разрастване на енергията ѝ от възобновяеми източници до момента съвсем не е достатъчно, за да намали тази зависимост.

Континентът е изправен пред големи насрещни ветрове заради разходите си за енергия, коментират анализатори в доклада. Citi повишава прогнозата си с почти 200 млрд. долара спрямо очакванията си през януари. Общата прогнозирана сума е над предишния връх през 2008 г.

Европа разчита на вноса на газ и петрол, за да покрие над половината от енергийните си нужди и кризата с доставките през последните месеци тласка нагоре цените на всичко – от храни до горива. Това принуди правителства в региона да обещаят милиарди за смекчаването на удара за потребителите. „Но в крайна сметка този ценови натиск ще се усети от тях“, отбелязват анализаторите.

След като бенчмарковите европейски газови фючърси отстъпиха от рекордните върхове през декември, възобновените притеснения за доставките отново тласкат цените нагоре след нахлуването на Русия в съседната ѝ страна. Цената на суровия петрол сорт Брент също нарасна над 100 долара за барел тази седмица за първи път от 2014 г.

Миналата година разходите за енергия на Европа достигнаха около 300 млрд. долара. Заради прогнозата за четири пъти по-големи разходи през 2022 г. търсенето може бързо да намалее сред „маргиналните“ потребители, коментира Citigroup.

Фючърсите върху сорта Брент достигнаха 105 долара за барел в деня, когато Русия предприе нахлуване в Украйна. В последствие цената му доближава 120 долара за барел на фона на очаквания за задълбочаване на санкциите.

Купувачи като Китай избягват руския сорт "Урал" заради притеснения, че скъсването на международните отношения може да усложни сделките с Москва. По-рано днес (6 март) стана ясно, че британски докери са отказали да обслужат танкер с втечнен газ от Русия.

Компаниите за комунални услуги поръчват по-голямата част от горивото си по дългосрочни договори с "Газпром". Заради начина, по който се определя цената в тези договори, руският внос сега е по-евтин от цените на спот пазара. На европейските газови борси обаче цената на природния газ достигна рекордни нива, отразяващо опасенията за налагане на нови санкции, които този път ще се насочат и към енергийния сектор на Русия.

Преди дни "Газпром" потвърди, че газовият транзит през Украйна тече нормално и нараства в съответствие с исканията на клиентите. Притоците на руски газ през Украйна нараснаха и достигнаха договорените нива в транзитните споразумения.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:02 | 14.09.22 г.
fallback