Шок, ужас и недоумение - три думи, които биха могли да опишат настроението на мнозина в руската столица Москва и в град Ростов. Въпреки това сред жителите има разделение относно това дали действията на президента Владимир Путин трябва да бъдат осъдени или аплодирани, откриват руски репортери на BBC.
Когато двама млади, добре облечени мъже спират да разговарят с представител на британската медия, единият от тях изглежда доста спокоен относно инвазията в Украйна.
„Да, чухме нещо, но не знаем какво точно се случва“, признава той.
Мъжът е прекъснат от своя приятел. „Шокирани сме“, казва той, добавяйки: "Никога не сме виждали война през живота си, а ето, че сега така вече е факт“.
Друг мъж, който е спрян на улицата в Москва, споделя, че не е ясно какво точно става и че всичко изглежда „много страшно“.
„Но освен страх има чувство на ужас и чувство на срам от това, което правят нашите власти. В моя приятелски кръг това е много често срещано чувство“, изтъква мъжът. „Никога не съм гласувал за тези, които са на власт сега и направих каквото можах - това, което човек в Русия в момента може да направи, за да повлияе на политическия живот – отидох на протести. Но не мисля, че сега ще има такива. Всички са твърде уплашени", добавя той.
BBC се допитва и до случайна жена, която споделя, че не е сигурна какво да мисли за новините, въпреки че като цяло е против войната. "Това са политиците, които се опитват да уредят нещата между себе си и обикновените хора, които страдат. Това няма да доведе до нищо хубаво за семейството ми", изтъква тя.
Някои от противниците на руската инвазия се събраха на площад „Пушкин“ в центъра на Москва, за да протестират. Анастасия Голубева от BBC смята, че първоначално са се събрали повече от 200 души преди полицията да разпръсне тълпата.
Всеки, който започне да крещи "Не на войната!" бива задържан.
Един млад мъж споделя пред BBC: „Плача цял ден. Хората в Украйна умират. Децата умират. Мъжете, които се бият, умират. И тогава какво? Ние, младите руснаци, на 19-20 години, също ли ще бъдем изпратени да се бием?".
Встрани от протеста, мъж, облечен в тъмносиньо палто, посочва, че подкрепя и Украйна, и Русия, но не подкрепя руския президент Путин. Подобно смело публично изявление рядко се чува в Русия в наши дни.
„Това се прави, за да се задоволят геополитическите амбиции на нашия лидер“, казва той.
Но трима по-възрастни хора - двама мъже на средна възраст и една възрастна жена - подкрепят инвазията.
Мъж с бейзболна шапка говори за „защита на руснаците“ в Украйна. Той обвинява самите украинци и казва, че "те сами са си виновни, че са се озовали в тази ситуация".
„Те винаги са били проблематични през цялата им история“, изтъква мъжът.
Друга жена посочва, че в Украйна живеят руснаци, а „украинците са предимно терористи“. Тя споделя, че получава информация за случващото се от държавната руска телевизия и чрез YouTube.
„Това е заявка за мир“, казва друг възрастен мъж. „След това всичко ще бъде наред“, добавя той.
В Ростов, град в близост до Азовско море, където местните власти приемат евакуирани от контролираните от сепаратистите райони в Украйна бежанци, настроенията са още по-мрачни.
Жена споделя пред BBC, че не знае какво да мисли за събитията в съседната страна.
"Притеснени сме за случващото се, защото е толкова близо до нас. Но също така не сме напълно сигурни какво се е случило“, изтъква тя, добавяйки: "Ние наистина не вярваме на новините, които вървят по телевизията".
Друга жена посоча, че ситуацията я кара да се тревожи за децата си.
Възрастен мъж не може да скрие тъгата си.
„Някога спечелихме огромна война, а сега сме във война помежду си…“, споделя с мрачно изражение той.
Млада жена изтъква, че действията на руските сили изглеждат „справедливи“. "Това, което ни бе отнето, сега ни се връща", посочва тя.
Друга жена споделя, че инвазията е била необходима. Ще се справим. Имаме голяма страна, богата на ресурси. Никой не може да ни постави на колене със санкции“, изтъква тя.