fallback

Как да контролираме разходите си

По-голямата част от хората нямат реален план за харченето на парите си, смята експертът по финансово здраве Джейсън Батлър

20:02 | 22.03.22 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Всяка седмица провеждам уебинари за финансово благополучие за служители на британски организации, в които отговарям на въпроси, свързани с парите. Напоследък все повече хора питат как да се справят с поскъпналата издръжка на живот, пише за Financial Times експертът по финансово здраве Джейсън Батлър.

Повишаването на цените ще доведе до сериозен финансов натиск върху много домакинства с по-ниски доходи. Но през първите 18 месеца на пандемията някои домакинства видяха подобрение във финансите си, като неипотечните им дългове намаляха, спестяванията се увеличиха, а възможностите за харчене бяха по-малко.

През този период много хора, с които разговарях, бяха изненадани да открият колко много пари могат да спестяват (или да не вземат назаем), като харчат само за най-важните неща. Тъй като пандемичните ограничения приключват и разходите за живот се увеличават, си струва да се обмислят повече начини за контрол над разходите – като личен избор, а не по необходимост.

В моите онлайн сесии провеждам анкети, за да получа представа за това как хората управляват финансите си и да помогна на участниците да се сравнят с другите. Един от най-разкриващите въпроси е „Как управлявате ежедневните си разходи?“. Оказва се, че по-голямата част нямат реален план за харчене на парите си.

Човешкият мозък е настроен да дава предимство на краткосрочните награди, което неизменно води до краткосрочно мислене и съответно харчене. А фактът, че малко училища или родители преподават умения за лично бюджетиране на децата и младите, означава, че не е изненада, че много хора в крайна сметка живеят от заплата до заплата, имат малко или никакви спестявания и трупат скъпи потребителски дългове. Да се ​​научиш да управляваш ежедневните разходи се разглежда като незадължителна екстра, въпреки че има толкова дълбоко въздействие върху личното благополучие.

Контролирането на разходите не е необходимо умение само за хора с ниски или средни доходи. Преди много години, когато работех като личен финансов плановик, трябваше да подчертая на един клиент с портфолио от 10 млн. паунда, че в крайна сметка той ще фалира, ако не овладее екстравагантния си начин на живот. Ако не можете да управлявате разходите си, никога няма да изградите финансова устойчивост, без значение колко печелите.

Хората с високи доходи също така трябва да придобият умения за бюджетиране, за да подкрепят планирането на имуществото си. Ако харчите по-малко от дохода си, можете да дарите част от него с увереност. Такива дарения незабавно излизат от вашето имущество за целите на данъка върху наследството, при условие че можете да представите доказателства, че те не са повлияли неблагоприятно върху стандарта ви на живот.

И все пак някои типове личности ще се съпротивляват енергично на това да контролират разходите си, защото това може да изглежда като намаляване на чувството им за контрол и свобода. Други може да почувстват, че това ще разкрие пристрастявания или други разточителни разходи.

Трети смятат, че бюджетирането би довело до конфликти с партньора им. Но значителна причина, поради която мнозина не искат да се научат да контролират разходите, е, че предпочитат да реагират на събития и да се отдават на консуматорски импулси, отколкото да хванат бюджетния бик за рогата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:48 | 14.09.22 г.
fallback