Русия ще продължи да доставя природен газ на световните пазари, обеща президентът Владимир Путин, след като стана ясно, че Германия спира процедурата по сертифициране на "Северен поток" 2, пише Ройтерс.
В понеделник (21 февруари) Путин призна независимостта на самопровъзгласилите се Донецка народна република и Луганска народна република. С това предизвика гнева на Запада и много страни вече съобщиха за готвени санкции.
Във вторник (22 февруари) премиерът на Великобритания Борис Джонсън обяви, че страната ще наложи санкции на пет руски банки и на трима богаташи. Малко след това стана ясно, че външните министри на Европейския съюз (ЕС) са постигнали единодушение за нови санкции срещу Русия.
Председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен коментира след срещата на външните министри в Европа, че "ЕС е твърде зависим от руския газ", пише БГНЕС. "Кризата в Украйна показа, че ЕС е твърде зависим от руския газ", каза Фон дер Лайен и заяви, че ако ситуацията в Украйна ескалира, ЕС "няма да се поколебае да предприеме нови мерки" срещу Русия.
Предстои САЩ също да обяви какви санкции ще предприеме срещу действията на Русия.
"Русия ще поддържа непрекъсваеми доставките на природен газ, включително и втечнен газ, за световните пазари, да подобрява инфраструктурата и да увеличава инвестициите в газовия сектор", каза руският президент по време на събитие в Катар.
Европа е най-големият пазар на "Газпром", разчитайки на Русия за около 40% от вноса на природен газ. Германия е ключов клиент на руския газов гигант, припомня още Ройтерс.
Австрийската OMV, която е голям клиент на "Газпром", потвърди, че на този етап руската компания изпълнява задълженията си.
Междувременно европейските компании, които са финансови партньори на "Газпром" в "Северен поток 2", коментираха, че вероятно ще подадат иск срещу замразената процедура за газопровода. Стойността на проекта е около 11 млрд. долара. Инвеститори в "Северен поток 2" са OMV, Shell, Engie, Uniper и Wintershall Dea.
На този етап от "Газпром" още не са коментирали ситуацията.
Цената на газа отново се повиши на европейските пазари и суровината се търгува на ниво около 80 евро за мегаватчас. На 21 декември на газовите пазари беше постигнат рекорд от 186,25 евро за мегаватчас, като влияние оказаха опасенията за нарушени доставки на руския природен газ.
Оттогва обаче Европа успя да си докара втечнен газ. През януари страните от континента получиха рекордни количества втечнен газ.