Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен „най-категорично осъждат“ решението на руския президент Владимир Путин да признае независимостта на Донецката и Луганската народна република, съобщават от пресслужбата на Европейския съвет.
След изявлението си руският държавен глава подписа укази за независимостта на двете области, както и договори за взаимопомощ и сътрудничество с лидерите на ДНР и ЛНР Денис Пушилин и Леонид Пасечник.
По думите на Шарл Мишел и Урсула фон дер Лайен тази стъпка е „грубо нарушение на международното право, както и на Минските споразумения“.
Както Европейският съюз предупреди многократно, блокът ще реагира като наложи санкции на „замесените в това незаконно действие“.
„Съюзът потвърждава своята непоколебима подкрепа за независимостта, суверенитета и териториалната цялост на Украйна в рамките на нейните международно признати граници“, гласи общото изявление на двамата.
Действията на руския държавен глава предизвикаха и други реакции веднага след речта му.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг обяви, че решението на Путин допълнително подкопава суверенитета и териториалната цялост на Украйна, вреди на усилията за разрешаване на конфликта и нарушава Минските споразумения, по които Русия е страна.
„През 2015 г. Съветът за сигурност на ООН, който включва Русия, потвърди пълното си уважение към суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Украйна. Донецк и Луганск са част от Украйна“, обяви той.
По думите му Москва продължава да подхранва конфликта в Източна Украйна, като предоставя финансова и военна подкрепа на сепаратистите.
„Освен това се опитва да създаде претекст да нахлуе отново в Украйна“, коментира Столтенберг. Той обяви, че съюзниците настояват Русия най-категорично да избере пътя на дипломацията.
Германският канцлер Олаф Шолц също осъди решението на Путин да признае независимостта на териториите. От своя страна, британският премиер Борис Джонсън нарече случилото се „лоша поличба“ и „явно нарушаване“ на суверенитета и целостта на Украйна, пише Bloomberg.
Лидерите на балтийските държави, които са членки на НАТО и ЕС, призоваха блока да действа и поискаха „строги санкции“ срещу Русия.
Латвийският министър на външните работи Едгарс Рикевич написа в Twitter, че речта на Путин е „демонстрация на империализъм и шовинизъм“.
Българският премиер Кирил Петков изрази позицията си в Twitter. Той посочи, че осъжда решението на Путин по отношение на Донецк и Луганск.
„Продължаваме да поддържаме териториалната цялост на Украйна в рамките на нейните международно признати граници“, написа той.
„Международното право трябва да се спазва“, допълни премиерът. По думите му Европейският съюз е обединен в защитата му.