Западът не може до безкрай да протяга „маслинена клонка“, докато Русия повишава напрежението по украинската граница, заяви в неделя председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, цитиран от Франс прес.
„Големият въпрос остава: иска ли Кремъл диалог?“, запита Мишел по време на конференцията по сигурността в Мюнхен. „Не можем вечно да подаваме маслинена клонка, докато Русия прави ракетни тестове и продължава да трупа войски“ по украинската граница, добави той.
Изявленията на Кремъл „преди няколко дни даваха малък лъч надежда, но действията му добиват формата на продължаващо военно засилване с тежки инциденти в Донбас“, Източна Украйна, където през последните дни зачестиха въоръжените сблъсъци, отбеляза европейският висш служител.
Той повтори, че Западът е решен да отговори на всяка агресия срещу украинската територия с пакет от санкции срещу Русия.
Русия „се надяваше да всее разцепление, да отслаби нашия съюз, да ни раздели, а всъщност те направиха точно обратното“, заяви Шарл Мишел и увери, че единството на американците и европейците е било „циментирано“, съобщава БТА.
В същото време президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви от Мюнхен, че САЩ и Европа са позволили инфраструктурата за сигурност на континента да рухне. Той отбеляза, че руският президент Владимир Путин е използвал същата платформа - конференция по сигурността от 2007 г. - за да произнесе реч, в която открито оспорва реда след Студената война.
Докато Русия продължава да отрича каквито и да било планове за нахлуване в Украйна, Зеленски се опита да представи страната си като държаща фронтовата линия на сигурност за европейския Запад, информира Bloomberg.
Според Зеленски Украйна не трябва да моли за оръжие, за да защити европейската сигурност срещу една от най-големите военни сили в света. „Това не са благородни жестове, за които Украйна трябва да се поклони ниско“, каза той. „Това е вашият принос към европейската и световната сигурност.
Зеленски каза още, че е благодарен за дипломатическата, финансова и военна помощ, която западните съюзници на Украйна предлагат, откакто Русия превзе Крим и подклажда въоръжен бунт в Източна Украйна. САЩ споделят, че са доставили военна помощ на стойност 2,7 млрд. долара от 2014 г. насам, включително модерни противотанкови оръжия. През последните месеци други съюзници на Вашингтон в НАТО изпратиха противовъздушни ракети и специализирани противотанкови ракети.