Основните европейски борсови индекси отново отчитат спадове, докато търговията в региона остава помрачена на фона на продължаващата ескалация на напрежението по руско-украинската граница, съобщава CNBC.
Общоевропейският бенчмарк Stoxx 600 се понижи с 0,81 на сто до 460,81 пункта.
Германският измерител DAX отчете спад от 225,12 пункта, или 1,47%, до ниво от 15 042,51 пункта.
Френският показател CAC записа понижение от 0,25% до 6929,63 пункта.
Британският индекс FTSE изтри 0,32% от стойността си, смъквайки се до равнище от 7513,62 пункта.
Говорейки по време на международна конференция за сигурността в Мюнхен държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен определи стрелбата в Донбас от последните 48 часа като „част от сценария с провокации“, които да оправдаят нова агресия срещу Украйна. Вашингтон продължи опитите за диалог с Москва, Берлин поднови предупрежденията за санкции, а няколко европейски държави предприеха мерки с военен характер.
В телефонен разговор американският министър на отбраната Лойд Остин призова руския си колега Сергей Шойгу да разпореди на руските войски в близост до Украйна да се върнат в базите си.
В същото време ръководителят на самопровъзгласилата се Донецка народна република, която е във война с властите в Киев, Денис Пушилин обяви днес евакуация на цивилни към съседна Русия, обвинявайки Киев, че се готви за нахлуване след ескалацията на сблъсъците по линията на съприкосновение.
Инвеститорите обърнаха внимание и на икономическите данни от региона. Продажбите на дребно във Великобритания частично се възстановяват през януари, докато ефектът на омикрон щама върху потребителите намалява. Обемът на продадените стоки в магазините и онлайн пространството е нараснал с 1,9% през първия месец на годината на месечна база, показват данните на Националната статистическа служба на страната. За сравнение, през декември показателят се е свил с 4%. Това е най-голямото месечно увеличение от април, когато магазините за стоки, които не са от първа необходимост, отново отвориха врати. Очакванията на икономистите бяха за ръст от 1,2 на сто.
Покачването на потребителските цени във Франция се ускорява в началото на годината, става ясно от данните на Националния статистически институт на страната. Те показват, че индексът на потребителските цени е нараснал с 0,3% на месечна база през януари спрямо декемврийското повишение от 0,2%. След като през декември поевтиня с 0,9%, енергията е поскъпнала с 2,9% през януари поради увеличаването на цената на петролните продукти с 4,9% след спад от -2,2% през предходния месец.
Пазарите реагираха и на коментарите на управителя на Словашката централна банка Петер Казимир, който заяви, че Европейската централна банка (ЕЦБ) трябва да намали покупките на облигации през лятото, с което ще си даде повече гъвкавост откъм време за всяко последващо лихвено повишение. Според него инструментът – създаден, за да предотврати дефлацията след дълговата криза в Европа, който бе разширен през пандемията – е надживял полезността си. ЕЦБ все още няма конкретна дата за прекратяването на програмата си за покупка на облигации, позната като APP.
Книжата на германската финансова компания Allianz поевтиняха с близо 3,8%, след като дружеството обяви голямо съкращаване на бонусите за главния изпълнителен директор и борда си, както и споразумение с „широко мнозинство“ от инвеститори в очакване на изхода от регулаторната проверка на срива на своите базирани във Флорида хеджфондове.
Акциите на финландската фармацевтична компания Orion поскъпнаха с над 24%, след като Bayer обяви, че е постигнал положителни тестове от клиничните опити за лечение на рака на простатата, разработено от двете фирми.
На дъното на Stoxx 600 се озова шведската компания Nibe Industrier, след като цената на книжата ѝ се понижи с 6,8 на сто на фона на слабия тримесечен отчет.