Проблемите с веригата на доставки "изядоха" част от икономическия растеж на еврозоната миналата година, като те може да продължат и през следващата година заради пандемията. Това ще е изпитание за Европейската централна банка (ЕЦБ), предупреждават от Международния валутен фонд (МВФ), цитирани от Bloomberg.
„Перспективите за продължителни забавяния на доставките увеличават предизвикателствата за централните банкери“, се казва в доклад на МВФ. „Поддържането на стабилни средносрочни инфлационни очаквания въпреки преходния тласък на инфлацията, включително от проблемите с доставките и растящите енергийни цени, е ключово“, се посочва още.
В блог публикация, обобщаваща заключенията, управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева и авторите Оя Селасун и Алфред Крамър посочват, че шоковете при доставките засега са предимно преходно явление, а възнагражденията се очаква да се повишат само умерено.
По тази причина решението на ЕЦБ да поддържа хлабава парична политика, докато инфлацията не се задържи на средносрочната си цел от 2% - спрямо над 5% в момента – има логика, посочват те.
Проблемите с доставките обясняват половината от ускорението на инфлацията при цените на производител в еврозоната. Графика: Bloomberg
Недостигът на работна ръка и компоненти, забавянията при транспортирането и блокадите пречат на световната икономика, откакто избухна коронавирусната криза. И макар някои от най-упоритите пречки да започват да се облекчават, то МВФ предупреждава, че новите мутации на COVID рискуват да създадат нови проблеми.
Ограниченията при доставките са отнели 2 пр. п. от икономическия ръст в еврозоната през 2021 г., намалявайки дейността на производството с 6%. Те също така са подхранили инфлацията, генерирайки около половината от увеличението при цените на производител, без да се взимат предвид енергийните разходи, отбелязват от фонда.