Германският канцлер Олаф Шолц отново избегна да даде категоричен отговор за бъдещето на газопродова "Северен поток 2". Той е на посещение в Москва и след разговор с руския президент Владимир Путин коментира, че е важно да се обезпечи транзитът на руския газ в Европа - през Украйна, Беларус и Полша, през "Северен поток 1".
За нас е важно да избегнем военен конфликт, а не "да се настъпваме по палците", коментира още германският канцлер, цитиран от ТАСС.
"Искаме ли война или не? Разбира се, че не", посочи и Владимир Путин и допълни, че по тази причина Москва е дала своите предложения за преговорния процес със западните партньори, допълва Euronews.
Руският президент посочи още, че е готов да преговаря с НАТО и САЩ за прозрачност във военните отношения и ограничаване на оръжията, въпреки че съюзниците не са дали позитивен отговор на исканията на Москва. Русия поиска алиансът да не се разширява на изток, приемайки Украйна и Грузия, както и да намали военното си присъствие в бившите сателити на СССР, сред които България и Румъния.
Владимир Путин коментира, че този въпрос може да бъде решен по мирен път, чрез преговори. Олаф Шолц посочи, че "разширението на НАТО" не означава, че това ще се случи в близко време.
"Говори се, че в близките години Украйна няма да бъде в НАТО. Какво значи "говори се" в международните отношения?", коментира от своя страна руският президент. Путин посочи още, че през последните 30 години НАТО е обещавал да не се приближава до руските граници, но днес има военна инфраструктура на организацията "в близост до нашите домове".
Въпреки отказа на НАТО да приеме искането да не се разширява, алиансът все пак е готов да обсъжда редица предложения, които Москва отправи през последните месеци, коментираха Путин и Шолц след разговора си.
Олаф Шолц разговаря с руския президент броени часове, след като Москва съобщи за оттеглянето на част от военните от украинската граница. Руското министерство на отбраната съобщи за симулирани военни действия по-късно през тази седмица, които ще се проведат на полигон на територията на Беларус.
Германският канцлер определи новината като "добър сигнал" и се надява и на още подобни, въпреки че генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг изрази своето притеснение, че няма никакви признаци на деескалация на напрежението по руско-украинската граница.