С плановете си за изграждане на газови централи Полша може да се размине с целите за въглеродна неутралност до 2050 година. Изграждането на новите мощности ще струва на данъкоплатците 4,4 млрд. евро, пише Ройтерс, позовавайки се на изчисления на мозъчния тръст Carbon Tracker.
Полша в момента разчита основно на въглищата за производство на електроенергия. Един от начините за отказа от това гориво, одобрени от правителството, предвижда удвояване на капацитета на газовите централи до над 8 гигавата до 2030 година.
Газът ще бъде използван като преходно гориво за полската икономика преди да превключи на възобновяеми източници и ядрена енергия.
В страната ще бъдат изградени общо пет газови централи, които да бъдат въведени в експлоатация между 2023 година и 2027 година. Според изчисленията, базирани на инвестициите и цената на електроенергията през целия жизнен цикъл на централите, обаче на Полша ще бъде по-изгодно да построят нови вятърни централи - офшорни и на сушата, както и соларни панели.
Оценката на изследователите сочи, че възобновяемата енергия, съпроводена с изграждането на батерии, ще може да покрие пиковете в търсенето и ще осигурят гъвкавост, каквато биха предоставили и новите газови централи. От 2024 година соларни централи с технология за съхранение ще предоставя по-евтина енергия от газовите централи. За вятърните централи този срок е 2025 година.
От Carbon Tracker отбелязват още, че сега не е моментът за европейските държави да увеличават зависимостта си от природния газ. От организацията отбелязват рекордните цени на газа в последните месеци, както и нарастващото напрежение между Русия и Украйна.
Освен газови централи Полша анализира и потенциала си на офшорните централи. Изчисленията са, че до 2030 година може да се изградят 6 гигавата вятърни мощности и да се увеличи до 11 гигавата до 2040 година. В момента страната има инсталирани 7 гигавата вятърни централи на сушата и 6,7 гигавата соларни централи.