fallback

ЕС намалява зависимостта си от вноса на енергия през 2020 г.

България е една от страните с ниска енергийна зависимост, сочат данни на Евростат

16:50 | 09.02.22 г. 1

През пандемичната 2020 година страните от Европейския съюз (ЕС) са намалили зависимостта си от вноса на изкопаеми горива, сочат данните на Евростат. Тогава общността е внасяла 57,5% от енергията, която е потребила, което представлява намаление от 3 пункта спрямо 2019 г.

Основната причина за този спад обаче е пандемията от коронавируса, която сви потреблението и предизвика икономическа криза в Европа.

България е една от страните с малка зависимост от вноса на енергийни продукти благодарение на местния добив на въглища и ядрената централа за производството на електроенергия. Страната ни внася около 38% от енергията, която потребява. 

Сред най-зависимите в ЕС са Малта, Кипър и Люксембург, които внасят над 90% от енергията, която потребяват. С висока зависимост е и Гърция, която внася 81% от потребяваната енергия.

На обратния полюс е Естония, която внася едва 10% от енергията, която потребява. Северната ни съседка Румъния и Швеция също имат малка енергийна зависимост - внасят по около 30% от потребяваната енергия.

ЕС разчита почти изцяло на внос за два от основните си изкопаеми енергоизточника в енергийния си микс - петрол и петролни продукти (34,5% от използваните горива) и природен газ (23,7% от използваните горива). Зависимостта от суровия петрол, който е основна суровина за нефтохимическата индустрия и производството на горива, се променя несъществено. Страните от общността внасят 96,2% от потребявания петрол, спрямо 96,8% година по-рано.

През 2019 г. ЕС всъщност записва най-високото ниво на зависимост от вноса на петрол след 1990 г.

Природният газ е основният енергоизточник за производството на електроенергия и топлинна енергия в ЕС. Страните от общността внасят 83,6% от потребявания газ, което е понижение с 6 пункта спрямо 2019 г.

евростат

Източник: Евростат

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:42 | 11.09.22 г.
fallback