Повече временна, по-нискоквалифицирана и почасова работа осигурява туризмът в Европейския съюз (ЕС) в сравнение с по-широката икономика. Това показват данни на европейската статистическа служба Евростат за 2020 г.
Общо 29% от заетите в туризма през 2020 г. работят в сектора по-малко от 2 години в сравнение с 23% за широката икономика, показват данните. От заетите в сектора 23% са на непълно работно време при 19% за икономиката като цяло, а 18% са на временни договори при 14% за по-широката икономика, показва още статистиката.
Общо 13% от заетите в туристическия сектор през 2020 г. са чуждестранни граждани при 8% за широката икономика, а 9% са млади хора на възраст 15-24 години при 7% за останалите сектори.
В годината преди пандемията заетите в туризма в ЕС чужденци и младежи са повече - 15% и 11%. Намалението на този дял през 2020 г. се обяснява с ограниченията в трансграничното движение за потенциални нови чуждестранни работници и по-трудния преход от училище към пазара на труда.
Туристическата екосистема на ЕС е силно засегната от пандемията през последните две години. Същевременно секторът е традиционно важен за пазара на труда в блока и предлага възможности на разнообразна работна сила, посочват от Евростат.
През 2020 г. в туристическия сектор са заети повече жени, отколкото мъже (58% жени). По-малко са заетите жени в другите икономически дейности (46%).