fallback

Путин още може да излезе сух от кризата в Украйна, но дали го иска?

Няма натиск за инвазия от страна на руснаците, което може да запази имиджа на руския президент, дори и да се откаже от нападение

08:48 | 08.02.22 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Руският президент Владимир Путин все още може да излезе сух от кризата в Украйна, отказвайки се от нападение и без да показва слабост, пише в коментар CNBC. Въпросът обаче е дали той иска такъв развой на ситуацията.

В момента светът очаква да чуе отговора на Русия на писмото от Вашингтон, в което беше посочено, че искания от сорта, че Украйна няма да стане част от НАТО, са неизпълними. Преди дни говорителят на Кремъл Дмитрий Песков потвърди, че руският президент е прочел писмото на САЩ, но не може да бъде очакван незабавен отговор. Преди часове от Вашингтон коментираха, че имат писмо от Путин, но отказаха да коментират съдържанието му.

На този етап Русия многократно отрича, че подготвя военна акция в Украйна, но въпреки това разположи 100 хил. военни и техника по границата със страната. В допълнение има разположени военни части и в Беларус - един от най-близките съюзници на Москва.

Колко далеч може да стигне Владимир Путин в тази игра и по-важното - дали може да се върне обратно, остава несигурно за анализаторите. Според наблюдателите руският президент все още може да излезе сух от водата. Той има железен имидж в Русия - Кремъл има възможността да контролира вътрешните критики срещу президента. Затова и може да си позволи маньоври, без да губи от своя имидж и това да бъде прието като признак за слабост сред руснаците.

Единственото условие обаче е Владимир Путин да го поиска, категорични са анализаторите.

Иронията в ситуацията е, че колкото повече военни струпва НАТО в Източна Европа и колкото повече са заплахите за санкции срещу Русия, толкова по-ограничени са ходовете на руския президент назад.

"Нови обширни санкции биха направили по-трудно и по-малко желано от гледна точка на Путин оттеглянето, макар че Западът досега подчертава, че те биха били в отговор на руски действия, а не превантивни", коментира Максимилиан Хес от Института за външнополитически проучвания.

Според експерта действията на Русия ще се ограничат до опит да анексира Донбас - така хем ще бъде спечелена проруска територия, хем дестабилизирането на Украйна ще бъде сигурно. От друга страна с не толкова мащабна операция и санкциите срещу Москва може да бъдат по-ограничени.

Преди време Владимир Путин описа разпада на СССР като една от най-големите катастрофи на 20 век и посочи, че търси обединението на Русия и Украйна - две страни, които споделят исторически, културни и лингвистични връзки. Именно тази близост обаче може да се окаже спирачката, която да натиснат руснаците на плановете за инвазия.

В страната няма никакъв натиск срещу Пунин за нападение, дори напротив - деескалация би била добре приета от хората, коментира Анотн Барбашин, редакционен директор в руското политическо издание Riddle.

Политическият елит обаче е този, който желае война в Украйна, смятат анализаторите. От друга страна Владимир Путин има своите механизми, за да потуши разногласията по върха, допълва още CNBC.

Не всички наблюдатели обаче смятат, че военната инвазия може да се размине. Според Иън Бремър, основател и директор на консултантската компания за политически рискове Eurasia Group, руският президент подготвя руското общество за военната операция чрез демонизиране на Украйна и Запада. Инвазията не означава само навлизане в Украйна, но също така и разполагане на военни части и ядрено оръжие в Беларус или намеса в зони, в които Запада има влияние от години - например Куба и Венецуела, казва Бремър.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:08 | 13.09.22 г.
fallback